Usoman

Kde přesně leží místo v Česku, které je nejdál od státních hranic?

Neuvedl jste odkaz na otázku, kterou jste vložil v minulosti (odkaz vložila Lamalam), i když jste v diskuzi napsal, že o Číhošť nejde a že to je místo někde u Prahy.

Nejlepší odpověď
annas

Od kterých státních hranic?

Projděte si odkaz o zeměpisných rekordech, dovíte se o poloze ČR.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_zem%C4%9­Bpisn%C3%BDch_re­kord%C5%AF_%C4%­8Ceska

Seznam českých „nej“

http://mujweb­.cz/obec.hrca­va/nekoliknej­.html

Po doplnění v diskusi.

Geografové znají mnoho způsobů, jak spočítat, kde je „střed“ Česka. Může to být Číhošť, Golčův Jeníkov, Praha nebo nově víska Bojanovice.

V naší studii jsme chtěli upozornit na to, že středů Česka – a vlastně každého určitého území, státu či makroregionu – je řada. Záleží na způsobu jejich určení, což dokládá námi vytvořená mapa,“ řekl LN Jan D. Bláha, jenž ji s Martinem Dolejšem vypracoval.

Ověřili i střed v Číhošti (oproti výpočtům z roku 2005 se liší jen o několik metrů), stanovený geodety, kteří jako by mnohoúhelníkové území Česka rozčlenili na 2834 trojúhelníků a spočetli vážený průměr jejich těžišť." atd.

Takže to asi budou Řepy u Prahy, jak vyplývá z článku.

!Jinak se měřený středobod posunuje do pražských Řep, kde se protínají spojnice nejzápadnějšího bodu státu s nejvýchodnějším a nejsevernějšího s nejjižnějším."

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/praha-cihost-ted-i-bojanovice-dih-/zpravy-domov.aspx?c=A170215­_210510_ln_do­mov_ele

Další odpovědi
Kepler

Jedno od kterých hranic – od všech. Jedná se o geografický (geometrický) střed republiky, který leží v obci Číhošť v okrese Havlíčkův Brod na Vysočině.
https://vlast­.cz/kde-lezi-geograficky-stred-ceske-republiky/

Lamalam

Už jsi se na to jednou ptal: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-v-cesku-bych-byl-nejdal-od-statnich-hranic

kapka

Já znám střed ČR v Petrově u Prahy, je tam o tom cedulka, je to tam označené. Nebo aspoň bývalo. Leda by to vypočítali pak jinak, to nevím.

Výletník8

Mně vychází u Malé Hraštice místo, odkud je kolem 105 km na šumavskou hranici s Bavorskem u Prášil, krušnohorskou se Saskem u Hory sv. Kateřiny, a vitorazskou s Dolními Rakousy u Stráže nad Nežárkou. Je to od nejbližší hranice dál než probíraná místa jako Řepy, Petrov u Prahy/Davle či Čihošť.
Zkuste si na mapě udělat kružítkem kružnice o poloměru 103–105 km z tří míst, která jsem uváděl, a k tomu z výběžků hranice u Lichkova, u Rynoltic (Lužické hory), u Halenkova a u Mikulova na Moravě. Zbude Vám velmi malý zbytek, na kterém to nejvzdálenější místo můžete najít.

JackDaniel

Vážení čtenáři, náhodu jsem narazil na Vaši diskuzi ohledně středu Česka. Vězte, že odpověď je v citovaném článku na lidovky.cz – viz mapa. Jedním z ověřených středů bylo i místo, které je nejvíce vzdáleno od hranic – výpočet byl proveden pomocí geografického informačního systému a vyšel v obci Bojanovice ve Středních Čechách (49°50´12,6´´ s.š., 14°18´21,9´´ v.d.). Nešiřme prosím dezionformace, že je to u Číhoště apod. Tam se jedná o geometrický střed daný těžištěm.
Jan D. Bláha (ČVUT v Praze a UJEP v Ústí nL)

annas

Usoman,

nenapadlo mě, že jste se už ptal. Měl jste vložit odkaz, že vám odpověď nevyhovuje atd.

Usoman

Annas: Od celých stáních hranic po celé délce. Zkrátka místo v ČR, které to má k nejbližší státní hranici nejdál. trochu jsem se to snažil určit velmi pomalou metodou kružnic v Google Earth. Je to tak hrubý odhad, páč jsem se jen dozvěděl oblast o velikosti Karlovarského kraje km jihovýchodně za Prahou kde se to místo zhruba má nacházet. A jinak geografický střed Česka v Číhošti je zcela mimo tuto oblast.

annas

Děkuji.

Takže to vypadá na Řepy u Prahy, jak jsem doplnila otázku.

" Jinak se měřený středobod posunuje do pražských Řep, kde se protínají spojnice nejzápadnějšího bodu státu s nejvýchodnějším a nejsevernějšího s nejjižnějším. Jinak se měřený středobod posunuje do pražských Řep, kde se protínají spojnice nejzápadnějšího bodu státu s nejvýchodnějším a nejsevernějšího s nejjižnějším

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/praha-cihost-ted-i-bojanovice-dih-/zpravy-domov.aspx?c=A170215­_210510_ln_do­mov_ele

Výletník8

Průsečík spojnice nejzápadnějšího bodu státu s nejvýchodnějším a nejsevernějšího s nejjižnějším nemusí být a pravděpodobně ani není místem nejvzdálenějším od státní hranice.

Výletník8

Z Řep je to k nejbližší státní hranici (Fojtovice u Teplic) pouhých 80 km. Z davelského tzv. geometrického středu Čech asi 100 km, rovněž kolem 100 km do výběžku u Stráže nad Nežárkou, kolem 120 km na nejbližší šumavskou hranici. Z rovněž zmiňovaných Bojanovic je to 110 km na nejbližší šumavskou hranici u Prášil, kolem 104 km k výběžku u Stráže, kolem 105 km na nejbližší krušnohorskou, tentokrát u Hory sv. Kateřiny. U Malé Hraštice je místo, odkud je 104 – 105 km ke všem třem nejbližším hranicím. Východně od spojnice výběžku u Stráže nad Nežárkou a Fojtovic se pak krátí vzdálenost k hranici u Rynoltic v Lužických horách nebo k hranicím v Orlických horách.

annas

Reklamujte to u autora článku.

ivzez

Které místo u Malé Hraštice to má být?