England1522

Kde použít der, die, das ?

Ahoj, kde použít der, die a das u nějakého slovíčka? když si poradím ten, ta, to tak jsou tam slovíčka kde bych to řekl česky např. Ta strom a jak správně si mám poradit abych se neučil u každého slovíčka členy a hned při konverzaci vědět co mám použít.?

Nejlepší odpověď
quentos

Právě že německá podstatná jména se jinak než rovnou se členem učit nedají :{(> musí se je člověk naučit mechanicky nazpaměť :{(> časem najdete několik zákonitostí, např. zaměstnání končící na -er bývají mužského rodu, (jejich ženské protějšky končící na -erin jsou „die“); všechny dny v týdnu, měsíce, alkoholické nápoje (kromě piva) a značky aut jsou mužského rodu (takže i der Škoda); většina květin a stromů jsou ženského rodu; středního např. názvy barev, písmen…
Jak už jsem naznačil, dá se to poznat i podle typických přípon. Pro mužský rod krom -er jsou ještě typické přípony -ig, -ling, -ist, or… , pro ženský -heit, -keit, -ung, -schaft, -ion…, pro střední -chen, -lein, -tum a -o. Pěkně to mají sepsané zde – sám jsem si tímto zdrojem pomohl, abych nemusel všechno lovit z paměti: http://german­.g6.cz/

Zdroj: http://german­.g6.cz/

Další odpovědi
anonym

Nemůžeš si říkat: ,,když si poradím ten, ta, to tak ........." protože němčina je uplně jiná, tam si to die, der a das musíš u každého slovíčka zapamatovat, později ti to ale půjde samo u nějakých slovíček :)

Agneta

Na to už jsi teď moc starý…a tak se to musíš prostě naučit

Kelt

V němčině se nemusí používat der, die, das, ale stačí zkratky, tedy poslední písmeno
r,e,s nebo m,f, n – pro označení rodu – . Každé slovíčko hned použij ve větě a bude Ti to jasné. Ale některá slovíčka mají jiný význam podle členu. Člen se používá jen v prvním pádě, pak už jsou jiné tvary. Hlavně záleží, na jaké úrovni v jazyce jsi. A Němec ti chybu omluví při řeči.