HZK

Kde nebo s čím začít programovat, když jsem se rozhodl to zkusit? (Java, Php, html…?)

Mám dávné zkušenosti jen s html kódem, který mě bavil ale dnes už je to asi pasé. Proto bych stál o radu kohokoli kdo programuje a má nějaké zkušenosti a poradil by člověku, který se hledá v tom co by ho bavilo. Chci to prostě zkusit a nevim kde začít. Láká mě to.

Odpovědi
jpau

To není jednoduchá otázka. Co chceš psát? Jinak se programují hry, jinak weby, jinak třeba nějaké průmyslové systémy, jinak systémy do bank apod.

Akademicky správně by bylo asi začít (no akademik by řekl asi s Pascalem, co?) s C (nezaměňovat s C++ nebo C# to označení vypadá podobně ale je to něco úplně jiného) a pak postupovat dál – zkrátka postupovat k vyšším jazykům (+ k tomu studium nezbytné teorie). Problém tohoto přístupu je ten, že tě to pravděpodobně rychle omrzí – přeci jen šmudlat celý večer kalkulačku co nakonec nevypadá moc dobře a vlastně ani moc dobře nefunguje není taková zábava jako ušmudlat web kde se něco hýbe nebo nějakou jednoduchou hru.

Docela slušný potenciál do budoucnosti a velmi dobrou produktivitu má třeba JavaScript, ve kterém i začátečník dovede poměrně rychle naprogramovat poměrně fajn aplikace co pak „nějak“ fungují. Ten jazyk má ale problém, že ti umožňuje dělat věci, co se dělat tak úplně nemají a jelikož jakožto začátečník nebudeš chtít ležet pořád jen v dokumentaci tak budeš místo programování tvořit prasokód, co nebude moc dobře fungovat – podívej se na weby kolem sebe.

Určitým kompromisem by mohl být nějaký z moderních jazyků (C# nebo Java), kde je ale zase úskalí v tom, že k jejich efektivnímu využívání je třeba znát dobře jednotlivá prostředí, různé pomocné knihovny a tak…

Nebo můžeš začít programovat v některém z funkcionálních jazyků :-/.

Vidíš, není sranda ti odpovědět. Já jsem začínal s Visual Basicem, což v té době byl poměrně efektivní a rozšířený jazyk. Dnes už to dávno neplatí a do budoucna se ho nevyplatí kdovíjak učit (ale občas se ho hodí se znát) – to bych ti asi doporučil. Jestli máš třeba Excel tak si zkus programovat něco v něm (nezapomínej na formulku Option Explicit – aby to nevedlo k těm špatným návykům). No a když ti to půjde tak se rozhodni, kam se chceš profilovat. Po pár měsících co něco budeš psát se ti to srovná v hlavě a uvidíš sám – no a to bude ta pravá chvíle k tomu si vybrat nějakou zajímavou a prespektivní technologi – ne tuto fosilní sra*ku 🙂.

Hlavně nezačínat s php.

ivzez

HTML je hypertextový jazyk, nikoliv programovací.

HTML není pasé, kdo chce funkční web nezatížený zbytečným (!!)
balastem, se bez dobrého zvládnutí HTML a CSS neobejde.

Zajímá-li Vás programování, potřebujete programovací jazyk/y.

Dochy

Ideálně něco o co budeš mít sám zájem. Aby Tě Tvůj zájem donutil se učit a nezabalit to hned. HTML není programovací jazyk, u PHP je to tak nějak na hraně… (spíše bych to označil jako technologii než programovací jazyk, ale ano, tam už se programuje)

HZK

Řekněme že průmyslové systémy natož bankovní opravdu ne. Chtěl bych zkusit aplikace (jenže jinak se dělá windows a jinak android, takže android), napsat si stránku. Vyzkoušet si jednoduchosti. Jezdící autíčko…jenže to je spíš animace.

jpau

To co píšeš vypovídá o naprosté neznalosti problematiky.

Příklad:
Pokud napíšu aplikaci s autíčkem jako webovou stránku (něco takového natlouct v JavaScriptu zabere chvilku) bude stejný program se stejným zdrojovým kódem fungovat na Andoidu, Windows, Linuxu, čemkoli.