Gami.Pet

Kde nebo kdy vznikla (tradice ? ) hrkání ?

My s děckama chodíme, vezmem hrkačky a dem. Ale jenom u nich,tady ani nevíja co to je. Chodily ste taky ?? Mě je 12 aby to nevypadalo že jsem dospělá a hrkám :DD

Nejlepší odpověď
annas

Naposledy před Velikonocemi při Gloria večerní mše zazní zvony („odlétají do Říma“). Zvuk zvonů až do Gloria Veliké noci nahrazují různé klapačky a řehtačky. Velikonoční hrkání se rozvíjí v prostředí venkova i malého města, a v některých krajích přijalo motiv honění Jidáše. Tento obyčej má v tradici 19. a 20. století více variant. Jedna z nich, považovaná za starší formu, spočívá ve skutečném honění maskovaného chlapce – Jidáše. Jidáš rychle vybíhá z kostela na hřbitov, na náměstí, do polí. Při jeho dopadení mu ostatní chlapci intenzivně hrkají a klepou kolem hlavy a pokřikují popěvky o nevěrném Jidášovi a nevěrných židech.

http://www.ces­kevelikonoce.cz/ze­leny-ctvrtek/