Ganymede

Kde najít takové informace?

Jsem hodně zvídavý člověk prahnoucí po vědomostech a znalostech, který je rád připraven na vše. Ráda se učím o lidském těle (první pomoc atp.) Co mi ale nedá spát je jedna věc.

Konečně jsem se (v angličtině) dopátrala, jak se sešívá žíla či tepna, ale sakra jak to udělám já v případně nouze? Co když bude mít člověk žilní krvácení, já nezašiju žílu, ale jen tu ránu? Tak vykrvácí do nohy? Samozřejmě v situacích, kdy prostě záchranná služba nemůže dojet (stav nouze).
Chci ty vědomosti mít a pomoc. Vím, že ta pravděpodobnost, že se to stane je asi malá, ale mě to prostě zajímá a nevím, kde se o tom mám dočíst :D Fakt mě to štve. Já to prostě musím vědět :D Asi jsem divný člověk, holky v mém věku zajímá něco jiného, no kdyby věděly, co v 17 řešim já :D
Ale vědomosti jsou důležité, ne? :)

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Stejně to nezašiješ, ale prostě krvácející-stříkající ránu ucpeš třeba i špinavým prstem, klackem, prostě čímkoli. Případně můžeš směrem k srdci ránu uškrtit s tím, že občas povolíš.

Další odpovědi
aliendrone

Asi tak:

  1. Především je moc dobře, že se zajímáš o věci, které by mohly mít za určitých okolností ZÁSADNÍ význam. Schopnost poskytnout první pomoc patří mezi ně.
  2. Sešívání cév mezi první pomoc nepatří, protože asi s sebou nebudeš mít potřebné vybavení (zákon schválnosti). Zastavit krvácení (především prudké tepenné [světlá krev]) je jedna z podle mne 3 základních technik (spolu s oživováním – rozdýcháváním a masáží srdce), které bys měla znát. Kluci ti už popsali jak na to.
  3. Nemusíš se učit kdeco, stačí když budeš umět POŘÁDNĚ to důležité – a dokážeš to použít. Víš, je totiž celkem tristní pohled na člověka, který sice má v ruce lékárničku odpovídající všem přiblblým požadavkům, které dnes zákon vyžaduje, ale nedokáže s ní nic a zoufale lomí rukama nad krvácejícím zraněným. (pokud rovnou z té krve neomdlévá) Mnohe lepší je UMĚT si poradit, i když lékarničku nemáš a krvácející ránu ošetřit zaškrcením třeba rukávem od košile.

U první pomoci jde o to, abys udržela zraněného při životě do příjezdu kvalifikovaných a lépe vybavených záchranářů. Jistě chápeš, že je celkem fuk, jak moc dobře umíš uvázet trojcípý šátek apod., když zraněný krvácí a nedýchá. Takže moje rada zní – uč se předevší TO PODSTATNÉ, abys to DOKÁZALA v praxi použít, na sešívání cév se vybodni. Můžeš tak zachránit lidské životy.

klumprt

Laická první pomoc nespočívá v zašívání čehokoli. Zašívají pouze doktoři. Potřebné informace tedy získáš na lékařské fakultě.

Mc Merkurion

… nijak, jen zaškrtíš, sešít můžeš povrchové zranění, a na to ti v krajním případě stačí obyčejná niť a jehla …

Drap

Neuděláš to nijak. Jsou věci které člověk udělat může a ty které udělat nemůže.

orwell

Pokud ti to opravdu nedá spát, tak se zkus poučit v seriálu M.A.S.H. 4077 u MUDr. Winchestra. Ten používal při šití cévy (tuším aorty) nějaký matracový steh.

Radius

Když mi před měsícem odebírali krev na rozbor, tak mi nějak porušili žílu a ta krev se mi objevila pod kůží, měl jsem to tam asi týden červené, nebolelo to a pak ten červený flek zmizel a žíla se sama zahojila.

Jinak když jsem byl na operaci se srdcem (před rokem), tak jsem měl jednu jehlu zapíchnutou v tepně, nebolelo to, tepny jsou hlouběji než žíly, pak tu jehlu vytáhli a zahojilo se to samo dokonale.