Kotja

Kde najdu zákony v normální češtině?

Když se snažím číst neupravené, tak po čase mám pocit, že se mi mozek mění v dalmátské čufty.

Nejlepší odpověď
gecco

Nerozumím…
Já měl zato, že zákony je nutné číst v tom znění, v němž jsou schváleny – odlišná formulace může způsobit ´zmatky´, ne?
😉
Pokud to potřebuješ, prostě si na právnickou terminologii zvykni.
Nejčastěji něco hledám asi tady – http://www.za­konyprolidi.cz/ , případně podle oboru – na webech jednotlivých ministerstev.

Další odpovědi
Pepa25

Bohužel, zákony jsou psány pro laické čtenáře náročným jazykem, ale jen v tomto znění jsou závazné, zbytek je výklad. Takže je zapotřebí při práci s nimi dodržovat určitá pravidla, především:

  • zkontrolovat si platnost a účinnost zákona – zákony se často mění, příslušný paragram mohl být několikrát upraven novelou, proto jsou praktická úplná znění, v elektronické podobě buď programy typu ASPI nebo na webu všechny seriózní zdroje jako první věc uvádí, které novely byly zapracovány
  • dát si pozor na definice – často na začátku zákona jsou určité pojmy definovány jen pro potřeby tohoto zákona
  • dát si pozor na odkazy pod čarou na jiné zákony
  • k zákonům mohou být vyhlášky, které něco upřesňují nebo doplňují
  • něco může být naopak v Nařízení EU, proto už to není v naše zákoně

..
a spoustu dalšího.

carpediem

V normální češtině zákony nejsou, a to proto, aby jim normální člověk nerozuměl:-DDD

Budeš se muset naučit porozumět te nenormální češtině, problém je, že ta má většinou dvojí výklad, někdy i trojí:-DDD

ivzez

Souhlasím s Pepou a Geccem, kdo chce nějak pracovat
se zákony, musí si zvyknout na „právnický jazyk“.

Zkuste začít zákoníkem práce, který je napsán
tak, aby mu rozuměli i zaměstnanci (laici).

cukrar

Kotja, záleží jaký konkrétní zákon myslíte. Páč vždy se najde někdo, kdo rozebere zákon i pro laika. Pokud se ale trošku zajímáte o zákony, tak se je naučíte číst.
Co Vám není třaba jasné na občanském zákoníku?

dejavu

Děkuji za krásný dotaz, který mi vylepšil den, zasmálala jsem se :). Jsem na tom úplně stejně jako vy, s tím rozdílem, že už vím, že něco takového nelze nalézt. Pokud nechápete, jak to v tom či onom zákonu mysleli, je nutno se zeptat právníka na výklad.
Někdy co právník, to jiný výklad. Oni pak soupeří u soudu, který z nich to uhraje na svou stranu a je to výborný byznys.
Pokud je nějaký nový zákon, kdy ještě nikdo neví, jak si to vykládat, čeká se na soud, který to posoudí a první rozsudek v dané oblasti tvoří precedens, podle kterého soudí i soudy ostatní.
Takže třeba jak si vykládat nový občanský zákoník v různých bodech, na tom se právníci dohadují a není to jasno a opravdu se čeká na nějaký precedens. Pak bude teprve jasno, jestli některý z právníků měl pravdu. My takhle řešíme nějaké body, které nám zamotaly hlavu a řešili jsme to se 6 právníky a nedohodli se, takže díky tomu to každá obec chápe jinak a nikdo neví, kde je to správné vysvětlení.
Je to znamenitý systém na držení obyvatelstva v šachu, osvědčený tisíciletým používáním a dotažený ad absurdum.