annas

Kde najdeme brka a jak se dostala do úsloví „natáhnout brka či paprče“?

Nejlepší odpověď
hanulka11

na koni

Jak to s brky a jejich natažením asi je a hlavně bylo, vysvětluje etymolog Václav Machek ve svém slovníku. Úplný původ tohoto slovního spojení vidí v hanáčtině. Tam existovalo nebo snad ještě existuje rčení natáhnót brdečka, které se užívalo o smrti koní. Brdečko je totiž hanácké pojmenování rozporky, k níž jsou připevněny postraňky zapřaženého koně. Když kůň zemřel v tahu, natáhnul nohy, a tím také brdečka, tedy ony rozporky, které byly součástí zápřahu. Slovo brdečka se pak postupem času zkrátilo na brčka. A tuto zkráceninu ti, kteří rčení natáhnout brčka slyšeli, ale nebyli z Hané a nevěděli, že v koňském zápřahu jsou jakási brdečka, pokládali za zdrobnělinu od slova brko a nesmyslně utvořili nesmyslné slovní spojení natáhnout brka.

Podle Václava Machka úplně stejně vznikla ještě nesmyslnější spojení natáhnout papuče, eventuálně bačkory. Brdečkům, čili brčkům se na Hané také říkalo paprče. Natáhnout paprče znamenalo totéž jako natáhnout brdečka či brčka. Jenže nehanáci a nezemědělci nevěděli, co to jsou paprče, mysleli, že slyší podobně znějící, ale významově nijak nesouvisející slovo papuče. Takže začali říkat, že zemřelý natáhl papuče. Od čehož byl už jen malý kousek k bačkorám.

http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/76563