meletos

Kde mozem zistit historicke statistiky jednotlivych ochoreni v Ceskoslovensku. Zaujima ma vyvoj poctu osob s celiakiou o

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě nezjistíte. Přečetěte si diskuzi v odkazu:

http://celiak­.cz/diskuze/ruz­ne/1617?more=1

Stejně tak uvádí WIkipedie:
Prevalence onemocnění v různých zemích výrazně kolísá. Kromě toho se údaje o výskytu liší podle toho, jestli je diagnóza stanovena teprve na základě klinických symptomů, nebo už podle orientačních testů. Při zohlednění pouze symptomatických případů dosahuje četnost od 1:10 000 v Dánsku a USA až po 1:3000 ve Švédsku a VB. Celosvětový průměr je zhruba 1:3350. Příliš časné přikrmování dětí nejspíš zvyšuje riziko onemocnění. U lidí trpících Downovým syndromem je onemocnění také běžnější.

Počet nemocných v České republice se odhaduje na asi 40–50 000 (četnost 1:200–250), z nichž je ale asi pouze 10–15 % vedeno v dispenzární péči (léčeno), u většiny nemocných nemoc není objevena (diagnostiková­na).[4]

Počet nemocných je stanovován pouze podle dosavadního systému diagnostiky, tj. až se něco pokazí. Pokud by se prováděl celoplošný screening ( preventivní testy v celé populaci, např. krevní, na zjištění specifických protilátek – TTG ), jako je tomu u fenylketonurie, pak by počet celiaků prudce vzrostl. A nedá se plně vyloučit, že by prevalence mohla být až 3 procenta, tak jak je tomu v některých oblastech Severního Irska.