helcaify1

Kde mohu řešit nevrácení peněz od firmy?

Moje babička pracovala 3 měsíce(květen až červenec) jako pečovatelka v zahraničí u jedné nejmenované firmy. Paní měla babičce vyplácet 30 000Kč měsíčně ale za celou tu dobu jí poslala na účet pouze 10400Kč. Babička 31.7. dojela domů a dala jí výpověd'. Pár dní na to přišel dopis od paní, že ona dává babičce výpověd' a doplatí jí pouhých 6720Kč do 15.7. Když jí babička volala přes skype, paní na ní řvala at' drží hubu atd. Včera opět paní volala a vymlouvala se, že nemá adresu ani č.účtu atd., že jede na dovolenou a pošle peníze až se vrátí. Přitom měla i adresu a peníze posílala na účet. Kde bychom mohli tuto situaci řešit, popř., jak ji řešit s ní? Paní má vlastní firmu, kde dává práci pečovatelkám v Německu.

Odpovědi
ivzez

Jak souvisí nadpis s otázkou?
Babička firmě něco platila a firma jí to měla vrátit?

Agentur zprostředková­vajících pečovatelky do zahraničí
je hodně, každá agentura může mít jiné podmínky.

Zatím jsem se setkala pouze s agenturami, které vyžadovaly osvědčení
pro práci pečovatelky, živnostenské oprávnění a zkoušku z jazyka země,
do níž chtěly vyjet. Za zkoušku musely pečovatelky zaplatit. Další možnost
byla doložit ověřenou kopii vysvědčení o státní zkoušce, nebo certifikát
příslušné úrovně (cca B2).

Smlouvu pečovatelky neuzavíraly s agenturou, ale s rodinou,
v níž o někoho pečovaly. Smlouva se neřídila naším právem.

Pojištění si hradily samy.

Za služby agentury samozřejmě musely zaplatit.

Jestli šlo u babičky o podobnou situaci, nešlo pravděpodobně o pracovní smlouvu.
Každopádně chybí důležité informace – s kým babička uzavřela jakou smlouvu
a kterým právem se smlouva řídí.

Problémy vzešlé ze smlouvy uzavřené podle zahraničního práva
je nutné řešit podle stejného práva.

Kdyby byla babička uzavřela smlouvu např. s německou rodinou, musela by
se obrátit na německého právníka a řešit situaci podle německých zákonů.
Advokáty se znalostí zahraničního práva lze najít i zde, ale bývají hodně drazí.

Napadá mne zkusit se obrátit na Arbeitsamt v místě,
kde babička pracovala a situaci mu vylíčit.

Předtím by babička ještě mohla paní e-mailem
vyzvat k okamžitému doplacení dlužné částky,
bylo by dobré jí sdělit, že se jinak obrátí na německé úřady.
Stanovit termín, do kdy mají být peníze na účtu
a uvést i bankovní spojení – číslo a název účtu
plus název banky (ať se paní nemá nač vymlouvat).

Chce-li paní takto podnikat dále, je možné, že zaplatí,
protože oplétačky s německými úřady by ji přišly dost draho.

Není to sice úplně „košer“, ale „na hrubý pytel hrubá záplata“.

Pokud paní ve stanoveném termínu nezaplatí > Arbeitsamt a právník.

hijinx

Z dostupných informací není zřejmé, jak byl celkově nastaven tento smluvní vztah, doporučuji se obrátit na advokáta a s ním probrat veškeré možnosti.

Pepa25

S kým měla babička uzavřenou smlouvu (německá firma nebo česká zprostředkova­telka)? Jak byla ta smlouva koncipována (dohoda, pracovní smlouva), jak byla splatnost odměn, jaká byla možnost výpovědi (opravdu se babička mohla jen tak vzít a odjet domů)? Začal bych to řešit tím, že si přečteš smlouvu. Až bude jasné, jaký vztah a s kým byl uzavřen, tak můžeme řešit jeho ukončení a placení …