Weroniq

Kde má původ slovo „vyplísnit“, má něco společného s plísní?

nebo od čeho je odvozené?

Nejlepší odpověď
hanulka11

jelikož jsem nevěděla ,tak jsem pohledala a našla

Podobně vykládají sloveso plísnit současné etymologické slovníky. V nich už se neobjevuje poznámka, kterou obsahovala hesla plísnit ve slovnících ze 30. a 50. let minulého století, že by totiž sloveso plísnit, které se v hovorové řeči objevovalo také někdy v podobě plícnit, mohlo souviset se slovem plíce. Vyplísnit někoho by tedy podle této dnes nepřijímané teorie znamenalo vynadat někomu od plic. Když všechno shrneme, musíme konstatovat, že slovo plísnit ve významu nadávat nemá nic společného se slovem plíseň, že ta dvě slova jsou si v češtině jen náhodou podobná

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/119252