mosoj

Kde má původ ( jak vzniklo) slovo „privatizace“ ?

Doplňuji:
Já jsem se dočetl, že původní význam slova v latině je loupež !
Takže to není daleko od věci !

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním, že výraz privatizace je slovo nové, tzv. neologismus, Začalo se užívat až v 60. letech, nejvíce pak po r. 1989. Samozřejmě je odvozené od původního latinského významu privat = soukromě, v soukromí..

Je zajímavé, že SSJC z r. 2011 je ještě nezařadil.

Do té doby existovala slova:

Privatiz(s)ovat – v soukromí – šíti ..
Privatier = soukromník, kapitalista, rentier..
Privatník = soukromá osoba, člověk v soukromí žijící, bez úřadu, bez zřejmého podílu v záležitostech veřejných

a další privatista, privátně atd.

Další odpovědi
hanny 2

Termín privatizace pochází od latinského slova privatus a znamená, poněkud volněji přeloženo, převedení majetku či jiného aktiva do soukromých rukou.

http://www.kraj-lbc.cz/aktuali­ty/id:170485
Doplňuji:
mosoji – nejen že to není daleko od věci,to přímo „sedí“!

anonym

Nejdřív bych se podívala na význam slova privatizace, jak ji vnímá slovník cizích slov dnes:
•deetatizace, odstátnění, převedení majetku z vlastnictví státu do vlastnictví jiných, nestátních subjektů.
Původ slova je opravdu v latině, vychází z významu slova privatio, a to má význam, který o dnešním „efektu“ privatizace lecco napovídá:
(Wiki – seznam latinských filozofických a teologických výrazů)
privatio – omezení
privatio – postrádání
A výsledek je dle Lecyklopedie:

oloupení, zbavení; filozofie popření, určitá forma negace.

A potom se můžeme divit výsledkům kupónové privatizace. Kde máme výrobky, jejichž prostřednictvím se šířil věhlas Čechů do celého světa? Kolik báječných podniků díky této frašce a hraní si na „rovné podmínky pro všechny“ vzalo za své? Kde máme naši námořní flotilu?
Skutečně výborná akce a za ní nestál nikdo jiný, než náš milovaný dosluhující „otec vlasti“.
Doplňuji:
Máš, mosoji, pravdu. Latina je obdivuhodný jazyk a já za ni pokaždé sbírala hodně bodů, protože je o smyslu vět, ne o laickém překládání jednotlivých slovíček. Zažila jsem spolužáky, kteří slovíčka biflovali, ale u překladů textů si ani „neškrtli“. Vůbec to není tak mrtvý jazyk, jak se zdá a jak je vidno, posloužil i našim politikům v době ne příliš vzdálené.
Četl si správně, je to o loupeži a oloupeni jsem byli skoro všichni.

zjentek

pojetí slova privatizace v českém slova smyslu má původ u kikiny. To je 4%nick původce. Už o tom ale psala ocko.