Avatar uživatele
mosoj

Kde má původ ( jak vzniklo) slovo „privatizace“ ?

Doplňuji:
Já jsem se dočetl, že původní význam slova v latině je loupež !
Takže to není daleko od věci !

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: mosoj

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, hanny 2, Jikra, Damiana, briketka10, anonym před 4058 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jen doplním, že výraz privatizace je slovo nové, tzv. neologismus, Začalo se užívat až v 60. letech, nejvíce pak po r. 1989. Samozřejmě je odvozené od původního latinského významu privat = soukromě, v soukromí..

Je zajímavé, že SSJC z r. 2011 je ještě nezařadil.

Do té doby existovala slova:

Privatiz(s)ovat – v soukromí – šíti ..
Privatier = soukromník, kapitalista, rentier..
Privatník = soukromá osoba, člověk v soukromí žijící, bez úřadu, bez zřejmého podílu v záležitostech veřejných

a další privatista, privátně atd.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanny 2

Termín privatizace pochází od latinského slova privatus a znamená, poněkud volněji přeloženo, převedení majetku či jiného aktiva do soukromých rukou.

http://www.kraj-lbc.cz/aktuali­ty/id:170485
Doplňuji:
mosoji – nejen že to není daleko od věci,to přímo „sedí“!

Upravil/a: hanny 2

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Nejdřív bych se podívala na význam slova privatizace, jak ji vnímá slovník cizích slov dnes:
•deetatizace, odstátnění, převedení majetku z vlastnictví státu do vlastnictví jiných, nestátních subjektů.
Původ slova je opravdu v latině, vychází z významu slova privatio, a to má význam, který o dnešním „efektu“ privatizace lecco napovídá:
(Wiki – seznam latinských filozofických a teologických výrazů)
privatio – omezení
privatio – postrádání
A výsledek je dle Lecyklopedie:

oloupení, zbavení; filozofie popření, určitá forma negace.

A potom se můžeme divit výsledkům kupónové privatizace. Kde máme výrobky, jejichž prostřednictvím se šířil věhlas Čechů do celého světa? Kolik báječných podniků díky této frašce a hraní si na „rovné podmínky pro všechny“ vzalo za své? Kde máme naši námořní flotilu?
Skutečně výborná akce a za ní nestál nikdo jiný, než náš milovaný dosluhující „otec vlasti“.
Doplňuji:
Máš, mosoji, pravdu. Latina je obdivuhodný jazyk a já za ni pokaždé sbírala hodně bodů, protože je o smyslu vět, ne o laickém překládání jednotlivých slovíček. Zažila jsem spolužáky, kteří slovíčka biflovali, ale u překladů textů si ani „neškrtli“. Vůbec to není tak mrtvý jazyk, jak se zdá a jak je vidno, posloužil i našim politikům v době ne příliš vzdálené.
Četl si správně, je to o loupeži a oloupeni jsem byli skoro všichni.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

pojetí slova privatizace v českém slova smyslu má původ u kikiny. To je 4%nick původce. Už o tom ale psala ocko.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek