jana91

Kde koupit brousek/brusný kámen k nabroušení kuchyňských nožů v domácnosti?

Předem děkuji všem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
iceT

Já jsem kupovala v železářství. Zkuste třeba domácí potřeby.

Další odpovědi
Drap

Kdekoli. Ve všech supermarketech, v domácích potřebách a podobně. Na kuchyňské nože velice dobře poslouží i brousek na kosu, Kamenný schod, nebo dno od keramického hrnce. Lze použít téměř cokoli, třeba in plochý kámen který najdeš někde u potoka, nebo u řeky.

cochee

Za mě: v Číně.

Zdroj: https://www.a­liexpress.com/i­tem/10000grit-ruixin-pro-knife-sharpener-diamond-edge-knife-grindstone-knife-stones-sharpening-Fixed-angle-knife-sharpener/32967447­223.html?spm=21­14.search0104­.3.100.2c0044b5W3Z­8Zi&ws_ab_tes­t=searchweb0_0,se­archweb201602_­6_10065_10068_319_10059_­10884_317_10887_10696_32­1_322_10084_453_10083_45­4_10103_10618_10304_1030­7_10820_10821_537_10302_­536,searchweb201603_­54,ppcSwitch_0&al­go_expid=10da4b43-65c9-4695-beaf-9768673d1b4a-12&algo_pvid=10da­4b43-65c9-4695-beaf-9768673d1b4a&­transAbTest=a­e803_5

jáára

V železářství. Umíš nabrousit nůž?

Brblal

Např. v Alza.cz mají brousky.

Zdroj: https://www.al­za.cz/sport/ou­tdoorove-brousky-na-noze/18864696.htm

paul1

Mně se nejlépe osvědčil plochý brousek s rozměry 50×150×17 mm. Z každé strany má brusný kámen jiné zrnitosti. Výborný je i na nabroušení nože do hoblíku. Koupil jsem ho v železářství. Ještě si pamatuji lákání zákazníků prodejci na trhu sloganem: karborundum brousek, za korunu kousek

Edison

Rozhodně si nejprve něco o broušení nožů něco přečíst. Systémů jsou spousty, podle náročnosti na kvalitu, ale také podle pracnosti. Za normálních okolností celkem dobře poradí v nožířstvích.

cochee

Drap, podávat desinformace není hezké 🙂 brousek na kosu poslouží, ale ne dobře. Kamenný schod a plochý kámen z potoka/řeky poslouží pouze v případě, že je absolutně plochý a hladký, v opačném případě jsou oba k broušení venkoncem nevhodné. Daleko nejvhodnější by bylo říct, že vhodný brousek je jen asi 1/10 úspěšného broušení – ve zbytku jde o správnou techniku broušení.

Dochy

Co máš proti brousku na kosu?
OK, nebrousím klasickým brouskem na kosu, ten pokud si pamatuju býval jemnější a možná tvrdší, koupil jsem záchvatu nouze něco co podobně vypadalo, ale je to o hodně hrubší ale slouží dobře.

cochee

O hrubost nejde, hrubost volíme podle stupně devastace ostří, tedy i hrubší zrnitost se hodí. Karborundový brousek je ale úzký a má současně (nový) ostré hrany, takže sebemenší mechanická nepřesnost při broušení nože má za následek otupování již nabroušeného ostří o hranu brousku.

Dochy

S tím „kosovým“ jedu nože naplocho (na plochu brousku, nikoli na bok). A přestože se to některým brusičům nelíbí, já se naučil brousit „po ostří“ a na výsledek si zatím nikdo neztěžoval. V tomto směru je podle mně i minimální šance ostří zničit o hranku. Proti otřepům střídám strany a broušení končím s častějším sřídáním a malým tlakem.