ivzez

Kde končí fantazie či inspirace? Opravdu rodiče mohou dítě pojmenovat „jakkoliv“?

„Donatelo Versace Stojka“ > inspirace želvami Ninja…
Nemělo by tohle být trestné? Jak k tomu to dítě přijde?!?

Zdroj:

http://www.de­nik.cz/z_domo­va/v-usti-se-narodil-donatelo-versace-stojka-maminka-se-inspirovala-zelvou-ninja-20170506.html

Otázku jsem záměrně vložila pod společnost a rodinu, výjimečně mi nejde o to, jak je to po právní stránce. Je mi jasné, že kdyby to v pořádku nebylo, dítě by takto zapsáno nebylo.

Tentokrát mne zajímá společenská a praktická otázka. Myslím si, že dítě poprvé narazí už ve školce…

_________

Doplňuji:

Škoda, že jste se více nerozepsali o praktické stránce (tentokrát mi opravdu nešlo o právní stránku).
Překvapil mne Šídlo, kterého jinak ráda čtu. Místo zamyšlení a odpovědi na otázku se ptá, jestli lidi soudíme podle jména, čímž otázku posunul jinam.

Přemýšlím, jak asi budou Donatela oslovovat: Donatelo (nesklonně), Donateli, Donku, Nateli, Natku, …
Já si myslím, že v dětském věku budou s tímto jménem problémy. V dospělosti už ne.

Děkuju všem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Nechápu matku, ale určitě i matrikářka bude mít problém jméno správně zapsat.

Bratr, který mu jméno vybral, uvažuje jako dítě, líbí se mu želvy, takže navrhne jméno bráškovi. . Ale nechápu matku, že se synovi podřídila.

Myslím si, že chlapec bude mít problém se naučit své jméno vyslovovat, potíže budou mít i spolužáci ve školce. Určitě mu budou jméno zkracovat.

Nešťastné televizní seriály, často se matky domnívají, že jejich děti se stanou slavnými jako hrdinové ve filmu. Želvy neznám, takže nevím, v čem vynikají.

Bohužel, jména, které dítě dostalo, existují ve světě, takže zákon to umožňuje.

Mnozí operují tím, že je svoboda, jejich volba, proč nedát jméno, které se jim líbí v seriálu.

Kroutím hlavu, myslím si své, víc nemůžu …Jen si říkám, že jméno bude dítě doprovázet celý život. Že by chlapci dodalo toto jméno sebevědomí? Nebude ho naopak trápit celý život? Poděkuje rodičům? Co se líbí rodičům, nemusí se líbit dětem … Jméno exotické, ale myslím si, že je nevkusné, nehodí se ani k příjmení … .

Co¨by na to řekla Pětiletka Koniprdová? Kdysi v minulosti jsem vkládala různá „liborzvučná“ jmé­na.

Zákon č. 301/2000 Sb. je několikrát citován v archivu Odpovědí o udělování křestních jmen – jeho aktualizace v odkazu
www.stezen.cz/html/ste­zen/casopis/2002/03/­2002_3_08.html

např. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-dat-diteti-jmeno-jeb

Další odpovědi
Nuk nuk

Jakkoliv dítě pojmenovat nelze. Respektive to záleží na zákonech země, kde se dítě narodí, nebo přesněji řečeno jejíž má občanství.
V ČR končí fantazie tam, kde končí „Seznam povolených jmen“ (a pak také tam kam je ochotná jít matrikářka, ale to je jiné téma). Za určitých okolností je tento seznam celkem pružný. Pokud prokážete, že jde skutečně o jméno, kterým se někdo už jmenuje, může být do seznamu dopsáno a můžete tak potomka pojmenovat. Něco to stojí, záleží to na tom, zda jméno v našich končinách nezní třeba pejorativně atd. , ale teoreticky to jde.
Podle našich zákonů může občan ČR mít oficiálně dvě „křestní“ jména.
Jméno Donatelo je ve výše zmíněném seznamu. Jméno Versace (jakožto křestní jméno) už nejspíš také a v článku zmiňovaná rodina už nejspíš ani nemusela úřady moc přemlouvat. Na stránkách www.kdejsme.cz je totiž uveden jeho o dva roky starší jmenovec.

Takže shrnu-li to. Je-li použito jméno, které splňuje zákon o jménu, trestné to není. „Donatelo Versace“ je v pořádku, i když Vám se to nelíbí, „Půlnoční bouře“ stále ještě možná není – ta je trestná.

A co se dítěte týče – tam si nevyberete, když mu dáte jméno Petr, bude Vám za to nadávat úplně stejně, jako za Donatela Versace.

Lamalam

Musí jim to schválit Dobrava Moldanová. Ale nechápu, proč ho maminka nepojmenovala po tatínkovi? Ištván Stojka přece nezní špatně?

Drap

Trestné to neni a dítě má bohužel smůlu. Nemohu se ubránit dojmu, že dítě zmiňované v článku je z menšinové populace tohoto státu. A v této skupině nejsou netradiční jména nijak zvláště vyjimečná.

marci1

Když jsem to četla, také mě napadlo, jak se nositel tohoto jména bude cítit třeba ve škole. Donatelo bych ještě brala, ale Versace?
Zřejmě to je ale možné. Pokud si rodiče přejí dát dítěti exoticky znějící jméno, musejí na matrice doložit, že existují země, kde se takové jméno používá. Zakázáno je dát dítěti výstřední, hanlivé nebo směšné jméno. 🙂

Šidlo

ešte stále nie sme v USA......

kopec ľudí je fialových, keď počuje moje meno a niektorí ešte viac keď ho počujú s priezviskom­.......takže ma takéto komentáre iritujú (a to som ešte stále v rámci Európy)

a niektoré matky dajú meno bežné a dieťa obliekajú ako klauna......čo s tým?

proti gustu žiadny dišputát…bontón káže ignorovať takéto veci a byť zdvorilý ku každému! aj k Donatelovi

vlastne sa tu bavíme o tom, že treba učiť deti, že nesmú šikanovať odlišných.......a nielen deti, ale aj dospelých....­..vidím, že tu komentujú samé vzdelané ženy…vy ľudí posudzujete podľa mena?

Nuk nuk

Lamalam: Jména (stále ještě) posuzuje a schvaluje Miloslava Knappová. Dobrava Moldanová je její o rok mladší kolegyně, která se specializuje na příjmení.