Avatar uživatele
Registrovaný

Kde jste, skauti?

Vsimam si, ze je skautu obzvlast v cr strasne malo. Byl/a jsi nekdy skautem? A pokud ano, stydel/a ses za to? Neni se za co stydet, i presto znam lidi, kteri skauting povazuji v teto dobe za neco "trapneho". Jaky na to mate nazor?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

To co občas vidím kolem sebe, tak nemá s původním skautingem nic společného. A občas to vypadá i dost trapně.Svojsíkovi ideály byly zřejmě zapomenuty a nahrazeny jakousi, ne příliš vydařenou hrou na skauty.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Do skauta jsem nechodil. Ono to "za totáče" ani nešlo. Po většinu doby byl pro režim příliš nesovětský a neochotný se mu podrobit a žil v podstatě ilegálně. Zato jsem hltal Foglarovy knížky. Například Hoši od Bobří řeky nebo Pod junáckou vlajkou. O studu nemůže být řeč, jeho hrdinům jsem jednoznačně záviděl. Soudobou situaci neznám a popisujete-li ji správně, pak je to neveselé. Ale myslím, že nejvíc záleží na konkrétních oddílech. Na závěr bych rád upozornil na to, že často mluví o trapnosti nejvíce ti, kteří by se rádi přidali, ale nějak na to nemají (myslím: duševně). Třeba jim to připadá moc dětské a oni už přece jsou dost málem dospělí - tedy už za pár let budou, že? A že právě dospělí skauta pro mládež organizují jim jaksi uniká.

Doplňuji:
Poznámka k odpovědi Pusinky50 o skautu za totáče viz diskuse.


Avatar uživatele
Zlatý

myslím, že když byly úchylky všeho druhu včetně homosexuality tabu, tak do těchto spolků chodilo i více dětí. Jenže když veřejně prasklo, v kterých vedoucích pozicích mají úchylové žně, tak už do junáka, kostela a různých pěveckých a tanečních sborů bohužel chodí čím dále tím méně dětí a svědčí to o rodící se opatrnosti jejich rodičů.


Avatar uživatele

Nikdy jsem skautem nebyla. Za to jsem byla jiskřičkou, pionýrkou a svazačkou. Za to se opravdu nestydím. Žádný z našich vedoucích nebyl úchyl a hodně se nám všichni věnovali. Na schůzky jsem se moc těšila, protože jsme pořád něco dělali. Chodili na výlety, hráli spousty her, blbli v tělocvičně nebo na hřišti. Nebyly počítače, tak jsme se dokázali zabavit a ještě jsme se při tom pořádně vydováděli.
Sama jsem v naší škole pionýry potom vedla, pokud jsem se nevdala a neodstěhovala. Skautský oddíl u nás nebyl. Měli jsme ale možnost v rámci školy navštěvovat různé kroužky (divadelní, pěvecký, výtvarný a sportovní - Sokol).


Avatar uživatele
Stříbrný

Bývala jsem skautem, pak pionýrkou a pak svazačkou. Kdo tu píše, že za totáče nemohl existovat skaut, nemá pravdu. Byla jsem skautkou na konci 60-tých let za hlubokého totalismu a nebyly s tím problémy. Jezdili jsme do přírody, hráli různé hry, nikdo nám nic nezakazoval, bylo to moc prima. Dnes je jiná situace dána především tím, že se rozvinuly počítače, mobily, televize, videa, mladí nestojí o to jezdit do přírody, raději celá odpoledne sedí na zadku u PC a hrají své tupé hry.


Avatar uživatele
Stříbrný

Skautem jsem byl a zažil jsem tam velice hezké chvíle a mám na to pěkné vzpomínky. Člověk potřebuje nějaké vzory, ideály, chodit do přírody. Každé hnutí, ideologie představuje obrovskou sílu , která se dá využít k dobru nebo ke zlu. Hrdinové knížek Jar. Foglara právě tyto ideály představovali, např Rychlé šípy.
V některých dobách byli zakazování. Proč? Pokud přetrvává dneska názor o trapnosti tohoto hnutí, je to nepřímo také zakazování, ale neoficiální. Asi něco není v pořádku, myslím.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Pro Pusinku50:

Píšete: "Kdo tu píše, že za totáče nemohl existovat skaut, nemá pravdu. Byla jsem skautkou na konci 60-tých let za hlubokého totalismu a nebyly s tím problémy."

Problémy jste si pravděpodobně neuvědomovala. Aspoň já, v tehdejším věku, tedy ne. Ale ony byly. Na konci 60. let, za pražského jara, nešlo o hluboký totalismus a Junák byl skutečně v letech 68 - 70 obnoven. Předtím byl v roce 1950, už jako součást Svazu čs. mládeže, zrušen. A podobně v roce 1970, což vydrželo až do pádu bolševicko-stalinistické diktatury. Vlajky se musely uložit do skladů, které byly následně uzamčeny. Skautští vedoucí, pokud nebyli vysoko na indexu, pak působili například jako vedoucí pionýrských, sportovních, vodáckých apod. oddílů v rámci SSM, tedy působili, jak šlo v rámci možností. V duchu Junáka se stýkali pouze soukromě a snažili se co nejméně upoutávat pozornost špehů STB. Proto jsem napsal, že působil ilegálně - nemyslím, že by ten obrat byl zrovna neadekvátní. :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1031
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 566
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 513
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.