misskas

kde jsou lykove strevice premysla orace?

Nejlepší odpověď
annas

.

Tyto střevíce z lýka vskutku existovaly, ovšem bylo to falsum, pochopitelně. Za Vratislavovy vlády se zčistajasna objevily v knížecí pokladnici na Vyšehradě. Jak se tam ocitly, tak to asi se těžko někdy dovíme. Ale Kosmas, který o nich jako první referuje a kterému v okamžiku Vratislavovy smrti táhlo pomalu k padesátce, si jejich existenci nemohl vymyslet – vždyť by se před současníky usvědčil ze lži. Ostatně ona ta památka na Přemysla Oráče (později k ní přibyla i lýková mošna) přežila do časů Karla IV. Při Karlově korunovaci v roce 1347 obě relikvie vystupovaly v slavnostním ceremoniálu. Ve vznešeném průvodu vykonal král cestu z Pražského hradu na Vyšehrad, kde mu vysocí církevní hodnostáři přehodili mošnu přes rameno a střevíce prapředka mu vtiskli do rukou.

Škoda, že už jsou ty tam ony vzácné památky. Ony vzácné povrhy, to je spíš na místě. Že už dávno vzaly za své, netřeba snad ani dodávat.

http://www.roz­hlas.cz/toulky/vy­sila_praha/_zpra­va/0057-schuzka-18-08-1996-bretislav-ii--281012

Další odpovědi
bolak

To neví ani Oráč, prostě jsou fuč…

Jestli vám učitelka dává takovýhle otázky do písemky, tak to je teda pěkná mrcha a přeju hodně štěstí v příštím roce ve stejné třídě.