Avatar uživatele
panxnotdead

Kde jsme přišli k našemu příjmení a jak se dávali?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 4157 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Lidé se nějak pojmenovávali od nepaměti, i když v dávných dobách šlo z našeho pohledu o jména, která se podobala spíše přezdívkám. Tyto přezdívky nějak vystihovaly individualitu člověka či oslavovaly svého nositele, mnohdy ale šlo i o nadávky. V době, kdy u nás zvítězilo křesťanství, k nim přibyla zejména jména biblická, jako například Petr, Jan a mnoho dalších, hlavně jména apoštolská.

S nárůstem počtu lidí však došlo k tomu, že v jedné vsi, osadě nebo městečku bylo najednou mnoho Petrů i Janů a bylo třeba je od sebe odlišit.

„Aby bylo možné jednotlivé lidi od sebe rozeznat, začaly se ke jménům křestním, tedy k těm, která dětem vybírali rodiče ke křtu, přidávat různé přídomky, přívlastky, příslepky a doplňky, kterými se jmenovci od sebe odlišovali. Pokud tedy byli ve vsi dva Petrové, z nichž se jeden věnoval kovářskému řemeslu, mluvilo se o něm jako o Petru kovářovi a druhý, který kovářem nebyl, byl nekovář.

Nekovářem ale mohl být i Petr, který se kovařině věnoval, ale oproti druhému kovářskému mistru Petrovi byl méně šikovný.

„Prapůvodně všechna vlastní jména, a to obojí, tedy křestní i příjmení, byla jména obecná a měla konkrétní obsah, tedy něco znamenala,“ vysvětluje Mgr. Vladimír Mates, který se vznikem a vývojem příjmení, vědou zvanou onomastika, zabývá desítky let a na svém kontě má i několik knížek s touto tematikou.

pokračování v odkazu
http://www.no­vinky.cz/zena/styl/2274­01-jak-vznikla-nase-prijmeni-a-co-znamenaji.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Na zdejších stránkách je jen na vznik příjmení už 71 odkazů – viz ve zdroji:
(P.S. Slovo „příjmení“ je středního rodu, tedy shoda není ani „i“, ani „y“, ale „jak se dávala?“)
Doplňuji:
Ještě bych doplnil hanulku, už ve středověku se měšťané rozlišovali podle domovních znamení, např. Janek od Zvonu apod. A

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=p%C5%99%C3%AD­jmen%C3%AD

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Prdloush

Ve škole jsme se o tom bavili, přijde mi to svým způsobem i zajímavé. Dříve se příjmení nepoužívala, ale začala se dávat lidem za vlády Marie Terezie, aby se v tom udělal trochu pořádek. Lidem se přidělovala příjmení, která vystihovala jejich vlastnosti, zájmy, oblíbené jídlo, pití… Přímo jsme si to vysvětlovali na příkladu příjmení Nový nebo Novák – člověk, který dostal toto příjmení, byl pravděpodobně novým obyvatelem města, vesnice… Původ svého příjmení lze lehce najít v knihách věnovaných tomuto tématu. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Natty*

Lidé byli pojmenováváni například podle svých vlastností, dovedností, bydlení, počtu čehokoli, atd. Je toho opravdu spousta.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Já jsem se k němu narodil. Tedy vypadl jsem k němu, či mne k němu vytáhli.
Ale rozhodně jsem k němu nepřišel

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Při psaní doplnění odpovědi se mi okno uzavřelo, tak to musím dopsat tady.
Ještě šlechtici mívali přídomky podle svých rodů i hradů a později zámků -
viz Albrecht z Valdštejna, Oldřich Rožmberk.
Ale i třeba Mistr Jan Hus (Mistr – coby kazatel a dokonce rektor tehdejší pražské univerzity a Hus podle Husince).

před 4157 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek