panxnotdead

Kde jsme přišli k našemu příjmení a jak se dávali?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Lidé se nějak pojmenovávali od nepaměti, i když v dávných dobách šlo z našeho pohledu o jména, která se podobala spíše přezdívkám. Tyto přezdívky nějak vystihovaly individualitu člověka či oslavovaly svého nositele, mnohdy ale šlo i o nadávky. V době, kdy u nás zvítězilo křesťanství, k nim přibyla zejména jména biblická, jako například Petr, Jan a mnoho dalších, hlavně jména apoštolská.

S nárůstem počtu lidí však došlo k tomu, že v jedné vsi, osadě nebo městečku bylo najednou mnoho Petrů i Janů a bylo třeba je od sebe odlišit.

„Aby bylo možné jednotlivé lidi od sebe rozeznat, začaly se ke jménům křestním, tedy k těm, která dětem vybírali rodiče ke křtu, přidávat různé přídomky, přívlastky, příslepky a doplňky, kterými se jmenovci od sebe odlišovali. Pokud tedy byli ve vsi dva Petrové, z nichž se jeden věnoval kovářskému řemeslu, mluvilo se o něm jako o Petru kovářovi a druhý, který kovářem nebyl, byl nekovář.

Nekovářem ale mohl být i Petr, který se kovařině věnoval, ale oproti druhému kovářskému mistru Petrovi byl méně šikovný.

„Prapůvodně všechna vlastní jména, a to obojí, tedy křestní i příjmení, byla jména obecná a měla konkrétní obsah, tedy něco znamenala,“ vysvětluje Mgr. Vladimír Mates, který se vznikem a vývojem příjmení, vědou zvanou onomastika, zabývá desítky let a na svém kontě má i několik knížek s touto tematikou.

pokračování v odkazu
http://www.no­vinky.cz/zena/styl/2274­01-jak-vznikla-nase-prijmeni-a-co-znamenaji.html

Další odpovědi
anonym

Na zdejších stránkách je jen na vznik příjmení už 71 odkazů – viz ve zdroji:
(P.S. Slovo „příjmení“ je středního rodu, tedy shoda není ani „i“, ani „y“, ale „jak se dávala?“)
Doplňuji:
Ještě bych doplnil hanulku, už ve středověku se měšťané rozlišovali podle domovních znamení, např. Janek od Zvonu apod. A

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=p%C5%99%C3%AD­jmen%C3%AD

Prdloush

Ve škole jsme se o tom bavili, přijde mi to svým způsobem i zajímavé. Dříve se příjmení nepoužívala, ale začala se dávat lidem za vlády Marie Terezie, aby se v tom udělal trochu pořádek. Lidem se přidělovala příjmení, která vystihovala jejich vlastnosti, zájmy, oblíbené jídlo, pití… Přímo jsme si to vysvětlovali na příkladu příjmení Nový nebo Novák – člověk, který dostal toto příjmení, byl pravděpodobně novým obyvatelem města, vesnice… Původ svého příjmení lze lehce najít v knihách věnovaných tomuto tématu. :)

Natty*

Lidé byli pojmenováváni například podle svých vlastností, dovedností, bydlení, počtu čehokoli, atd. Je toho opravdu spousta.

venkovan

Já jsem se k němu narodil. Tedy vypadl jsem k němu, či mne k němu vytáhli.
Ale rozhodně jsem k němu nepřišel

anonym

Při psaní doplnění odpovědi se mi okno uzavřelo, tak to musím dopsat tady.
Ještě šlechtici mívali přídomky podle svých rodů i hradů a později zámků -
viz Albrecht z Valdštejna, Oldřich Rožmberk.
Ale i třeba Mistr Jan Hus (Mistr – coby kazatel a dokonce rektor tehdejší pražské univerzity a Hus podle Husince).