quentos

Kde je (z hlediska češtiny) logika v názvu pokrmu „šavle meče“?

Včera jsme si na nich velmi pochutnal, ale ten název mě zarazil. Druhý pád to být nemůže (přece nebude šavle součástí/vlas­tnictvím nějakého meče), takže mi tam chybí spojka nebo aspoň pomlčka…

Nejlepší odpověď
annas

Hledala jsem název pokrmu ¨šavle meče – může to být nápoj, ale i guláš. či mexický pokrm. atd. Ostrá řež v hrnci:

Český gulášek, který miloval a vařil nejradši pro přátele na Hrádečku. Přezdívalo se mu šavle meče, protože pan prezident Havel miloval pepř.

https://ego.ih­ned.cz/c1-65635830-ostra-rez-v-hrnci

Viděla bych to tak, že jde o pikantní pokrm, ostrost pepře či papriky – co převažuje.

Že by správně mělo být šavle-meče, nebo šavlomeče, ale jde o zjednodušení,ha­plologii, když se vynechala pomlčka.

--
Ještě jsem zapátrala v paměti a vybavila jsem si, že takové spojení se nazývá binominály, skládá se ze dvou výrazů stejného slovního druhu a jejich vzájemné interakce, tedy působení – mají platnost jako celek.
Můžeme říct meče šavle, ale i šavle meče – stejná platnost.

Mohou mít pomlčku, čárku i spojku, ale působí, jak jsem uvedla haplologie kvůli zjednodušení.
.

Další odpovědi
led

Neviem, ktorý typ šable meče ste ochutnávali… Ide o mix, teda pomlčka, alebo spojka by ešte viac znejasnila danú pochutinu. Gramaticky je to podobné ako výkriky „hromy blesky, metelesku blesku“

Myslím, že po požití tohoto jedla aj nápoja uvažovať o gramatike názvu nie je veľmi dôležité, skôr by som hľadala niečo na zmiernenie účinkov šabieľ a mečov.

jedlo – nátierka
Do majonézy přidáme rozmačkaný česnek, podle chuti sůl, pepř a pálivou papriku a dobře promícháme. Natřeme na kolečka rohlíku a navrch můžeme připíchnout půl plátku mandarinky nebo čtvrt plátku pomeranče.
Zdroj: https://www.re­cepty.cz/recep­t/silvestrovske-savle-mece-11255
nápoj:
Šavle meče neboli táta máma, zvaná i vrtule, čert a bramboračka

  1. Do sklenice nalijeme rum
  2. Pro milovníky sladkého přidáme stejný poměr griotky, pro ostatní jen polovinu dávky rumu.

Zdroj: https://www.re­ceptyonline.cz/re­cept/napoj/sa­vle-mece-neboli-tata-mama-zvana-i-vrtule-cert-a-bramboracka/

pre gurmánov ďalšie recepty na šavle meče: https://www.re­ceptnajidlo.cz/%C5%A0a­vle+me%C4%8De+re­cept

Mc Merkurion

… především je špatně napsaný název, pak nejni divu, že to nedává smysl, správně má být: „Šavle – meče“ a z toho plyne, jakoby souboj, ne sousloví (či jak se tomu nadává) https://www.to­precepty.cz/re­cept/29517-savle-mece/ …

Kepler

Nad gramatickou stránkou názvu nebádej, tolik po kuchařích zase nemůžeš chtít. Asi byla ta krmě pikantní – ostrá. Navíc myslím (ale nevím to jistě), že v názvech se interpunkce nepoužívá.

Edison

Jsou to ty „šavle“ a ty „meče“. Tedy první pád množného čísla. Správněji by to mohlo být napsáno jako výčet, čili „šavle, meče“, ale nejlépe to vyjádří ještě „šavle-meče“ coby kombinace. Něco jako ostrost na kvartál. 😁 Obdobně obecný název kteéhokoli nekonkrétního zapadákova Horní-Dolní a podobně.

Oproti Keplerovi nevidím jediný důvod v názvech spojovník nepoužívat, např. Frýdek-Místek a mnoho dalších.

Cenobita

Tento výraz se používá v případech, kdy někdo zvrací (háže šavli), což je odvozeno od toho, že proud zvratků putuje k zemi vlivem gravitace po parabole, která zahnutou šavli evokuje, meče se přidávají pro vyšší „poetičnost“ rčení.

Edison

McMerkurion… a kde v té chuti vidíš souboj něčeho? Naopak… je to sousloví, které má evokovat obrovské množství všeho slouhého a ostrého.

Mc Merkurion

… nene, je to jako tuti-fruti, vpravo vlevo, napsal jsem to blbě, nevim jak to vyjádřit, ale měl jsem na mysli slovo/název složené ( jako např. kuře peking >>> tak to že to přesně nejni …) a právě jakoby v souboji těch dvou slov má být vyjádřena palčivost …

Edison

Prtávě, že to není jako tuti-fruti. Je to spíše jako zeleno-žlutá. Tedy dvě barvy, zelená a žlutá na jednom předmětu. Pak by to taky mohla být zelenožlutá, což je jediná barva vzniklá smícháním zelené a žluté na jednom předmětu. Ale to není tento případ.

Mc Merkurion

… jo, tak s tímhle přirovnáním budu asi souhlasit … fakt je, že název logiku má …

Edison

Zde se Cenobita hluboce mýlí… V tomto případě jde skutečně o ostrost – pálivost jídla, něco docela jiného, než když se řekne „hodit šavli“.

Edison

Teď to vidím.. ta ostrost není „na kvartál“, ale „na kvadrát“… sakra… 😁