jjj123456789

Kde je vlastně na Slovensku ta Matra?

Nejlepší odpověď
marci1

Pohoří Mátra – je situováno na severu Maďarska mezi městy Gyöngyös a Eger. Má sopečný původ, o čemž svědčí mnoho ložisek rud, ale i časté teplé minerální prameny využívané k léčebným účelům. V létě je pro svou snadnou dostupnost vyhledávaným turistickým cílem včetně jeho nejvyššího vrcholu Kékes (1 014 m), v zimě se sem sjíždějí příznivci lyžování. Horské pásmo je dlouhé 40 km a široké 13 km. Dominuje mu vrchol Kékes, který je zároveň nejvyšší horou Maďarska. Mátra je chráněnou krajinnou oblastí, která je ohraničena údolími řek Tarna a Zagyva.
Doplňuji:
http://www.mun­do.cz/madarsko/ma­tra

Další odpovědi
led

Nedivím sa tejto otázke… ak niekto dá Slovensko do Ázie, že nevie,kde je pohorie Matra (Kategorie-Cestování-Asie-Detail otázky)
Pohorie Mátra je najvyššie pohorie Maďarska
zjavne vás pomýlil Slovenský znak – trojvršie
k tomuto z Historickej revue: „Najrozšírenejší výklad trojvršia ako pohorí Tatra – Matra – Fatra vznikol až v 16.-17. storočí, teda oveľa neskôr ako samotné trojvršie a to ako opozitum k stotožňovaniu pruhov v znaku Uhorska s riekami Dunaj, Tisa, Dráva, Sáva, ktoré je doložené z 15. storočia.

Zdá sa, že vlastné trojvršie bolo prinesené do Uhorska zo západu – z Čiech. Ako prvý ho použil v uhorskom štátnom znaku Václav, syn českého kráľa Václava II., ktorý pri korunovácii za uhorského kráľa prijal meno Ladislav V. (1301 – 1305). Dvojitý kríž v jeho erbe stojí na strednom oblúku trojvršia, ktoré sa niekedy interpretuje aj ako koruna.“
Doplňuji:
http://www.his­torickarevue.com/ar­chiv_34.html

anonym

Mátra je v Maďarsku…
Ale bacha – na Slovensku to nahlas neříkej…
😁