Kelt

Kde je v České republice Svatý kopeček?

Protože jsem studoval v Olomouci a několikrát jsem na Svatém kopečku (správně na Svatém Kopečku) byl, tak mne zaráží otázka testu
https://www.pro­zeny.cz/clanek/zna­te-ceska-mesta-68445#dop_ab_­variant=0&dop_req_­id=Dm2XsMQ5Q9M-202011301619&­dop_source_zo­ne_name=proze­ny.sznhp.box&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz
č. 10
Vzhledem tomu, že se obojí nachází na Moravě, otázka mne trochu spletla. Ale přesto tuto otázku pokládám. Toto jsem nevěděl, jinak jsem získal 8 bodů. A jak vy? Víte jak je to s tím Svatým kopečkem? Děkuji.

U Olomouce je Svatý Kopeček, na jihu Moravy Svatý kopeček.

Nejlepší odpověď
annas

Pozor! U Olomouce je obec Svatý Kopeček, Tam jezdíval i J. Wolker a napsal o něm báseň.¨¨

Když jsem se podívala na otázku, překvapil mě pravopis, a to, že jde o přírodní rezervaci. Proto jsem odpověď na otázku jen tipovala. Ten u Olomouce to podle těchto indicií nemohl být.

Proto jsem vyhledala.

"Svatý kopeček patří k jedné z nejvýraznějších přírodních dominant Mikulova.

Na vrchol Svatého kopečku až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta".

více v odkazu

https://www.u­zasnamorava.cz/kam-vyrazit-pamatka/svaty-kopecek

Ad Kepler, Svatý kopeček je rezervace, jak je možné ověřit v odkazech.

!„ro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci“

http://www.mi­kulov.cz/turis­tika/pamatky-a-prohlidkove-objekty/svaty-kopecek/

Obě pojmenování se liší pravopisem. Ten jihomoravský kopeček jsem neznala, ale vyhledala. –

--
Vidím, že si většina odpovídajících si neuvědomila, že u Olomouce jde o název obce, proto jsou obě velká písmena. velká – Svatý Kopeček.

Svatý kopeček je jeden z kopců Pavlovských vrch. a byl vyhlášený přírodní rezervací. proto malé písmeno k.

Další odpovědi
Drap

Máš pravdu Svatý kopeček je u Olomouce, ale také u Mikulova. Myslím, že ten v kvízu je ten Mikulovský. Neni to nic nezvyklého u nás, že různá místa mají stejná jména.

JežíšKristus

Také mi vyvstal na mysli ten v Olomouci. No jo, Čechy jsou překopcované, já to říkám furt.

Kepler

Známější je Svatý kopeček u Olomouce, taky jsem tam byl. Ale jeden je taky v Mikulově. https://mapy.cz/za­kladni?x=16.6443568&y=4­8.8085590&z=1­5&l=0&source=ba­se&id=2084025
Není to ale rezervace, ale přírodní park.

da ny

Svatý kopeček bych přiřkla Olomouci (vím, jen o něm ;). Kamrádka z dětství zakotvila na Moravě, má tam po prarodičích donek se zahrádkou). ;)
S Moravou mám trochu „problém“, mezery :-/, je to trochu z ruly a byla jsem jen
na Ostravsku, v Brně mnohokrát, Blansku + Moravský kras a okolí)

paul1

Ten u Mikulova bohužel neznám. Blízko Svatého Kopečku – v Prostějově – jsem se narodil a mezi první výlety, když jsem z toho „měl rozum“ a pamatuji si tudíž na to, odhaduji, že to bylo asi tak v pěti letech, byl tento Svatý Kopeček. Byla tam nějaká pouť, spousta lidí a nejlepší vzpomínku mám na zmrzlinu.

Pepa25

Byl jsem na obou, takže podle fotky jsem zvolil Mikulov. Test jsem dělal, je velmi lehký (aspoň pro mě 🙂

HelloDarknes

Vím, že jeden je u Olomouce ale my asi před dvěma roky navštívili u Mikulova a moc jsme si to užili. V jednom kempu poblíž města jsme se ubytovali, všechno jsme naštěstí sehnali na https://www.na­kemp.cz a určitě doporučuju, stojí za návštěvu :). Určitě se ale vypravíme se podívat i na ten u Olomouce, myslím, že tam je i zoo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Ad Pepa,

co způsobí Kopeček a kopeček?

I když jsem upozornila na pravopis , jen Paul to má správně.

annas

Ad Kepler,

„přírodní rezervace Svatý kopeček byla vyhlášena v roce 1946 na rozloze 37,2 ha k ochraně bradla z jurských vápenců nad Mikulovem. Svatý kopeček je jeden z kopců Pavlovských vrchů o výšce 363 m.“ atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svat%C3%BD_ko­pe%C4%8Dek_(p%C5%99%C3%A­Drodn%C3%AD_re­zervace)