bezouska

Kde je uložena závěť, když se notářka odstěhovala do zahraničí ? A je závět, kterou mám , bez podpisu platná ?

Prosím o radu. Strýc je svobodný, bezdětný. Asi před 15 lety sepsal u notáře závěť ve prospěch synovce. Tato notářka se však odstěhovala do zahraničí a od té doby o ní nikdo neslyšel. Kde a zda je vůbec sepsaná závěť uložena ? A ještě jedna věc. Závěť byla sepsána sice u notáře, ale když jsme se dívali na kopii, kterou jsme dostali domů, tak jsme zjistili, že papír který máme doma je nepodepsaný. Je nám to hloupé po 15 letech dodatečně podepisovat, třeba i z důvodu, aby podpisy na obou dokumentech byly shodné. Ale zároveň máme velké obavy, aby byla závěť platná. Ať již že netuším, kde je notářce konec a pak také, že mám v ruce dokument, ale bez podpisu. Je lépe sepsat závěť novou ??? Mockrát děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Celé je to nějaké divné, u notáře podepisuješ dokument plus ještě knihu.

Notář je na okrsek, takže pokud se jeden odstěhuje, nahradí ho jiný. U něj musí být písemnost uložena, požádejte ho o to, aby ji dohledal, ať víte, zda má podpis a je platná.

Další odpovědi
ReHu

Já bych zašla za jiným notářem, popř.jiným právníkem a ptala se přímo u zdroje.

quizzi

Existuje tzv. Centrální evidence závětí, kterou vede Notářská komora České republiky. Díky ní je závěť kdykoli a odkudkoli dohledatelná (i jiným např. soudně určeným notářem).