Yggdrasil.

Kde je nejvýhodnější místo na koncertě?

Jsem ve fázi vybírání lístků a opravdu netuším, protože jsem ještě na takovýmhle koncertě nebyla. Lístky na stání stojí nejmíň a jsou na stání, ale zase jsou blízko. Zatímco lístky okolo v sektorech blízko stagei jsou nejdražší. A když už, je lepší být v tom sektoru někde uprostřed, vepředu, vzadu? Doopravdy vůbec nic nevím. :D A hlavně se mě prosím neptejte, čí je to koncert, doopravdy na tom nezáleží.
Doplňuji:
Pravda, pravda, to mi došlo pozdě. O2 aréna v Praze. A děkuju.

Odpovědi
Hamon

Doopravdy na tom záleží. A nejen to, dost (ne-li nejvíc) záleží na tom KDE to je.

led

Záleží od toho, či ide o živý, nereprodukovaný zvuk (zvukár má voľno), alebo koncert zosilený reprosústavami.
pri klasickom koncertnom orchestri optimálna vzdialenosť poslucháča od orchetru je od polovičky šírky do vzdialenosti rovnajúcej sa širke počúvaného orchestra. To znamená ak šírka sedenia členov orchestra je 8 metrov seďte vo vzdialenosti 4–8m od orchestra, najlepšie v strede, zvuk máte rovnomerne plastický.
Teoreticky by toto mohlo byť aj pri reprosústavách, ale tam je to vzhľadom na veľkosť priestoru, jeho kubatúry ťažko dosiahnuteľné. Prakticky v týchto veľkých priestoroch (štadióny, arény), nech kdekoľvek stojíte, máte zvuk čiastočne skreslený. Najbližšie ku kvalite je to v stredovej osi sály.