Mirdas

Kde je největší nedostatek vody a jídla ?

Existují přesné statistiky v jaké oblasti je bohužel největší nedostatek pitné vody i základních potravin.
Kolik lidi v procentech tento problém v celém světě postihuje?

Doplňuji:
Určitě to jsou smutné statistiky v době kdy lidstvo plánuje i let na Mars.
Jsou nějaké alespoň teoretické projekty jak tuto situaci alespoň zlepšit ?

Nejlepší odpověď
marci1

Největší nedostatek vody a jídla je v Africe. V současné době hladoví v Africe 100 miliónů obyvatel.
Nejvíce jsou postiženy státy – Etiopie, Súdán, Čad a především Somálsko, kde denně umírá více než 700 lidí a z toho jsou to nejčastěji děti.
Afrika je nejchudší kontinent s největším počtem nejméně rozvinutých zemí (32) na světě, kde vládne chudoba, hlad a v důsledku tohoto podvýživa a nemoci.
Asi 1 miliard lidí na světě je chronicky podvyživena a asi 1 člověk ze 6 hladoví. Více ve zdroji : ☹

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=3&ved=0CDEQ­FjAC&url=http%3A%2F­%2Ffiles.mvov2­.webnode.cz%2F200000­024-9ae949be30%2FH­lad%2520a%2520ne­dostatek%2520vo­dy%2520ve%2520sv%25C4%25­9Bt%25C4%259B­.ppt&ei=kBn-U-XKKrGY1AX-s4DoDw&usg=AF­QjCNGUJLzWFOK6e_DHX­d_L3sTMuRBqcA&bvm=bv­.74035653,d.d2k

Další odpovědi
LysoňXXX

marci1– máš recht a teď k té Africe. Něco málo k zamyšlení. Je s podivem, že v dnešní době umíme jako lidstvo postavit ropovod na dně oceánu (moře) a vodovod do Afriky je nemyslitelný.. Přemýšlel nad tím někdo někdy? Posíláme SMS, skládáme se na Etiopské děti atd. Ale vodovod nene.. Kam ty peníze potom mizí? Mirdas- nedostatek vody a jídla bych řekl, že Somálsko určitě a KLDR.

Pepa25

Hlad:
Tady máš na mapě přehledně území, kde hrozí hladomor: http://www.few­s.net/

Nedostatek vody:
Opět mapka:http://en.wiki­pedia.org/wiki/Wa­ter_crisis#me­diaviewer/File:Map_sho­wing_Global_Phy­sical_and_Eco­nomic_Water_Scar­city_2006.gif a opět hlavně Afrika … (červeně: fyzický nedostatek vody, žlutě: ekonomický)
Doplňuji:
Co se s tím dělá nebo dá dělat? Jedna z aktivit viz můj první odkaz: systém včasného varování, že někde hladomor hrozí.
Zajímavý článek na téma inovací v boji proti hladomorů na blogu Wash.Post (v AJ) : http://1url.cz/RjAS

geekocz

Na Marsu je vody myslím docela nedostatek.

dudu

Afrika by při své rozloze teoreticky mohla uživit téměř celý svět. Většina zdejších obyvatel by však musela mít trochu jinou mentalitu. Přívětivost přírody je vůbec nenutí pravidelně pracovat ani myslet na pozítřek. Raději se věnují revolucím a sexu což zapříčinilo, že kvůli AIDS leckde téměř vymřela práceschopná část obyvatel. Zůstali živořící prarodiče a děti sirotci často rovněž nakažení. Protikladem může být Indie, která je sice přelidněná, ale díky pracovitosti je dokonce vývozem kupř. obilí. Nebo býlí kolonisté v Jihoafrické republice a jejich kdysi prosperující farmy.
Doplňuji:
a fuj: bílí kolonisté a vývozcem…

Agneta

Myslíš to „dobře“, humánně:DD
Ale jelikož je největším škůdcem planety právě člověk a né vosy a bramboroví brouci(:DDD), tak se na ten problém musíme dívat poněkud diferencovaně. Byla to velká chyba anglických a francouzských kolonizátorů, kteří tuto současnou bídu zavinili. Dřív to v Africe neznali, je to exportní artikl z Evropy. A nejvíc kroutím hlavou nad tím, že Afričani musí dnes chodit k doktorovi(a dokonce za to ještě platit).

McArthur

Záleží na tom, jak se na problém podíváš. Pokud se na to podíváš podle statistik OSN a hlavně mezinárodních organizací, tak to bude v obou případech Afrika. Jenže tyto organizace z tohoto povědomí žijí a my jim to krásně žereme.

V Africe na Sahaře i v Sahelu je víc vody, než-li lidé tam žijící dokáží spotřebovat. Dokonce i jídla je tam dostatek. Jak ale píše Agneta, to Evropané a Američané vytvořili africkou bídu. Vozíme tam hromadu potravin, protože si myslíme, že je potřebují. Teď už potřebují, protože jsme vytvořili (afričanům) závislost na našem exportu. Ještě před vznikem kolonií se africké státy bezproblémově uživily a za doby kolonií také. Po jejich pádu se mezi sebou řežou a pole nemá kdo obdělávat, ryby nemá kdo lovit a studny nikdo neobnovuje. To je problém Afriky.

Jinak nejméně jídla je na vrcholcích velehor a pitné vody uprostřed oceánů.

ivzez

K zamyšlení je i to, proč alespoň zemím, v nichž dříve měly kolonie,
nepomohou bývalé koloniální velmoci. Tam vidím dluh nejen morální …