wendyX

Kde hledat původ slova ‚úzus‘?

Úzus – ve smyslu zaběhaný postup, zvyklost či obyčej…

Nejlepší odpověď
Hans51

Řekl bych, že to pochází z latiny. Např. jednou z podmínek pro to, aby se mohl stát právní obyčej pramenem práva, je tzv. usus longaevus, tedy dlouhodobé zaužívání.

Další odpovědi
quentos

V latině… k nám se dostalo přes němčinu: „Přejato (případně přes něm. Usus) z lat. ūsus ‘užívání, upotřebení, praxe, zvyk, užitek’ od ūtī ‘užívat, zacházet s něčím’.“

(Rejzek J.: „Český etymologický slovník“, Leda Praha 2002: 733)

sesednizkola

úzus = zvyk