auluk

Kde dělám v rovnici chybu ?

Mám úlohu že tři kočky vypijí dohromady 4,5 litrů mléka a dále mám zadáno že druhá kočka vypije dvakrát tolik mléka než třetí kočka a první kočka vypije o 0,5 litrů méně než druhá. Sestavila jsem si rovnici x – 0,5 + 2× + x = 4,5 . 4× – 0,5 = 4,5 . 4× = 5/.„jedna čtvrtina“
x = 1,25
Mělo vyjít že je to jedna ale mně to nikdy nevyšlo zkoušela jsem to několikrát znova ale stále my to vycházelo jinak než má. Chtěla bych se zeptat kde dělám chybu.
Doplňuji:
Omlouvám se ale při vyplňování otázky jsem psal rovnici pod sebe nevím proč se mi to posunulo

Nejlepší odpověď
anonym

  1. kočka 1,5l
  2. kočka 1 l
  3. kočka 2 l

celkem 4,5l – použil jsem soustavu tří rovnic
x+y+z=4,5
y=x-0,5
z=2y

za y a z jsem dosadil do první rovnice x+x-0,5+2.(x-0,5)= 4,5
Doplňuji:
no a pak to vyjde
4.x – 1,5 = 4,5
4.x = 6
x = 1,5
pak jenom dosadit do druhé a třetí rovnice a je to 🙂

Další odpovědi
bolak

k1+k2+k3=4,5
2*k3=k2 (druhá kočka vypije 2× tolik co třetí)
k1+0,5=k2 (první kočka vypije o půl litru méně než druhá)

k1+k2+k3=4,5
(k2–0,5)+(k2)+(k2­/2)=4,5
k2–0,5+k2+0,5*k2=4,5
2,5k2=5

k2=2
k3=1
k1=1,5

(ty čísla za těma "k"áčka jsou indexy)

anonym

Chybu máš u první kočky. Když druhá vypije 2× a první o půl litru méně, tak je to 2×-0,5. Ty tam máš 1×-0,5.

Alesh

0,75 + 2,5 + 1,25 = 4,5, tak to sedí, ne?

Spíš vidím problém v tom, že někdo pod spojení „dvakrát tolik“ vidí 3× a nikoli 2×, pak budeš mít:

0,5 + 3 + 1 = 4,5
Doplňuji:
Jo, blbě čtu než druhá, ne než třetí. Pravdu má ocko.

quentos

Pokud jsem dobře pochopil Váš zápis, označila jste si jako „x“ druhou z koček.
Chyba tedy bude v tom „2ד (dvojkou musíme násobit mléko vypité TŘETÍ kočkou, ne druhou.

Mně ta jednička vyšla, šel jsem na to asi šikovněji, a sice soustavou rovnic o třech neznámých.

x + y + z = 4,5
y = 2z
x = y – 0,5 ; kde „x“ je objem mléka vypitého první kočkou", „y“ druhou kočkou a „z“ třetí kočkou.