tereza119

Kde dělám chybu?

Uzavřená nádrž má tvar válce postaveného na výšku na zemi. Průměr nádrže je
8 metrů a výška 5 metrů. Kolik litrů barvy je potřeba na natření nádrže, jestliže 1 litr barvy vystačí na 15 m2?
Výsledek: 12l
poloměr=4cm
výška=5cm
S=23,144*(4+5)
S=226,08
226,08/15=15,1 l
Nemůžu příjít na to, kde dělám ve výpočtu chybu. Výsledek znám, ale momentálně mě nezajímá, zajímá mě správný postup výpočtu. Prosím, nemažte mi to. Nechci po vás výsledek, ale jen to „kde je chyba“. I malé vnuknutí by mi pomohlo. Přemýšlím nad tím, ale stále na to nemphu přijít.

Nejlepší odpověď
quizzi

Zřejmě se nenatírá spodní podstava.
Doplňuji:
S = π r ² + 2πrv

Další odpovědi
orwell

Pominu-li jednotky (cm místo m), tak správně má být S=3,144(4+2*5),
tedy S=175,8 m2 a dále V= S/15=175,8/15­=11,7 l, tj přibližně 12 l.
Natírá se vnitřek nádrže, tj plášť válce a podstava. Vzoreček v obecném tvaru viz odpověď quizzi. Po vytknutí pí*r z obou členů je S=pír(r+2*v)

msi

dej si pozor na jednotky

Kelt

Není řečeno, zda se natírá nádrž zevnitř, nebo i zvenku. Prakticky jde o určení plochy dvou kruhů, známe průměr, tedy jednoduché, potom k tomu ještě přičteme plochu obdélníka, který má jednu stranu rovnou výšce válce a druhá strana je rovna obvodu kruhu, hodnoty jsou známé, vzorec předpokládám, že znáš. Proč uvádíš jedny hodnoty v metrech a pak dále v centimetrech, Já to nepočítal, ale uvědom si, že jeden litr, je jeden dm krychlový, tedy krychle o hraně 10 cm. A už vidím, máš chybu ve vzorci. má být S = 2 × 3,14 × 4 + 5 x (2× 3,14 × 4) a to je jiné, než máš uvedeno. Mysli, kontroluj si to po sobě. Pro les nevidíš stromy.

Martin Tupý

Chod spát