Avatar uživatele
Pokročilý

Kde byla stínadla z filmu Ježek v kleci?

Doplňuji:
v které části?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Když tuto otázku někdo položil Jestřábovi, tak se nikdy nic podstatného nedověděl. Jestřáb tvrdil, že kdyby něco prozradil, tak by Rychlé šípy ztratily své kouzlo, protože někteří lidé věří v jejich skutečnost, ale jiným přijdou příhody nereálné a utěšují se tím, že si pan Foglar vše vymyslel. Takže tento odkaz tvoří spíše moje doměnky, kde by mohla Stínadla být......viz pokračování v odkazu
Doplňuji:
Mimochodem, Žižkov se svými strmými a hrbolatě dlážděnými ulicemi... Nemohla být Stínadla právě tady? Ve čtvrti, kde tradičně požívá větší úcty box než spisovná mluva? Ve čtvrti, kde na dvorcích obtočených pavlačemi se toho odehrávalo víc než na ulicích? Kdo vystoupí z tramvaje číslo 9 na zastávce Lipanská, spatří stínadelskou scenerii na vlastní oči i dnes. Seifertova ulice se v ohybu zatáčky mění v ulici Táboritskou, shora je protíná Lipanská ulice a ze stran se o několik metrů níž připojují ulice Chelčického a Chlumova. Křižovatku v žižkovské stráni protíná kamenná zeď, železné zábradlí a schody. Když se setmí, člověk mimoděk očekává, že odněkud vyběhne pětice hochů v krátkých kalhotách a klapajících polobotkách, nervózně se rozhlédne po bludišti ulic a pak zmizí v některém z průjezdů.
Pravověrní strážci Foglarova odkazu odpřísáhnou, že tady Stínadla nebyla. Vždyť spojují-li se Stínadla právě s Prahou, hovoří se nejčastěji o Starém Městě v okolí Haštalského náměstí. Knižní Rozdělovací třída je prý ve skutečnosti Revoluční třída, jižní hranicí Stínadel je dnešní obchodní bulvár Na Příkopě. A stínadelský kostel svatého Jakuba je totožný se skutečným kostelem svatého Jakuba Většího na rohu ulic Jakubské a Malé Štupartské.

Podezřele přesná Praha
Dobře, chce-li tomu někdo věřit, ať si svou víru podrží. Ale je možné v takovém případě věřit současně tomu, že by Jaroslav Foglar vystavěl snový a tajemný dětský svět na tak průhledném podobenství, které jakékoliv tajemno popírá? Po Rozdělovací třídě mají jezdit vozy elektrické dráhy a Revoluční třídou skutečně jezdí. Jakubský kostel v knize je takový i ve skutečnosti, a pokud je Druhá Strana za skutečnou Revoluční třídou a Rychlé šípy brigádničili jako sběrači míčků na tenisových dvorcích, měli by to ve skutečné Praze jen kousek na kurty na Štvanici. Všechno do sebe zapadá tak hladce, až je to podezřelé. Kolikrát se už Rychlé šípy nechaly takto nalákat do pasti... Stínadla, to opravdu není tak snadné hledání jako pátrání po Třeskoprskách

http://in.ihned.cz/…

Zdroj: http://www.stinadla.estranky.c z/clanky/kde-jsou-stinadla_.ht ml

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

No přece v Praze. Celá tato epizoda Rychlých šípů se odehrává v Praze.Avatar uživatele
Registrovaný

Všechno je jinak :-) Film Ježek v kleci teda neznám. Existuje vůbec něco takovýho? :-) ale Stínadla jsou neexistující čtvrť na území hlavního města Prahy, částečně oblast okolo Anenského kostela, částečně okolo Haštalského kostela, částečně i jinde, jak je to hezky přehledně popsáno v knížce Mýtus zvaný Stínadla.

http://www.lidovky.cz/…

Zdroj: http://nakladatelstvi-nzb.abch istory.cz/_0003-milos-dvorsky- -mytus-zvany-stinadla.htm

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý iceT 807
Zlatý annas 669
Zlatý briketka10 653
Zlatý quentos 536
Zlatý marci1 497
Zlatý Drap 479
Zlatý bolak 356
Zlatý led 353
Zlatý hanulka11 271
Zlatý gecco 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.