Kde bychom byli, nebýt vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968?

Měli bychom se tak suprově jako v současnosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Myslím, že bychom se měli lépe.Nebylo by takové tunelování, velké podniky by zůstaly státu (tedy v českých rukou).Možná, že Šikova reforma by byla tou správnou cestou…Ota Šik proto přišel s teorií tzv. třetí cesty, která byla založena na třech pilířích – obnově nenahraditelného tržního prostředí, pojetí podniku jako společenství spolupracovníků a distributivním plánování, které má zabránit velkým makroekonomickým nerovnováhám. Od r. 1964 řídil státní a stranickou komisi pro hospodářské reformy. Jeho knihy Ekonomika, zájmy, politika a K problematice socialistických tržních vztahů patřily k dílům, která významně formovala ekonomické myšlení, směřující k reformě. Jejím cílem však nebylo náhlé opuštění nefunkčního systému centrálního plánování a přechod k tržní ekonomice, ale právě jen postupné přidávání trh respektujících prvků k modelů tuhého centrálního řízení. .....úryvek z internetu.
Takže by tady nebyli bezdomovci, nebyly by exekuce, možná, že by byli nezaměstnanní, ale v daleko menší míře, nebyla by věková diskriminace atd.

A mimochodem…vůbec se nemáme suprově, jako dělník ve fabrice jsem si myslel, že se budu mít lépe když se práce nebojím a nezaměstnanost mně nezasáhne.Ó jak jsem se mýlil!!!! Dnes se mám ještě hůře (a nejen já, ale tisíce dalších dělníků, co musejí dělat na směny).
Říkalo se, že s poctivostí nejdál dojdeš…není to pravda, nejlépe se u nás mají právě ti co nejvíce kradou a ti poctiví se mají nejhůře.

Další odpovědi
dudu

Barbakane ruku na srdce, má tato a každá podobná otázka vůbec smysl??

arygnoc

veru, kde?

a kde by sme boli, keby hitler dobyl moskvu, keby napoleon dobyl moskvu, keby turkov nezastavili u viedne, keby přemysl nepadol na moravskom poli?

keby keby keby…

;-Q

Emefej

Kdyby co by nemá smysl.

briketka10

máš pocit, že se máme v současnosti suprově ?
já ten pocit opravdu nemám..

Nerevarin

Lahny: I poctiví lidé se mohou mít dobře a já jich znám velkou spoustu. Myslím, že to vidíš až moc negativně. Otázka je, co to „mít se dobře“ znamená. Jestli mít kde složit hlavu a neumírat hlady, nebo jestli to znamená mít velkej dům, televizi za sto tisíc a dvě nová BMW. Nejde jen o to, jestli jsi poctivý, ale o to, co umíš a jak si jdeš za svým cílem. A to je velký problém spousty lidí. Neumí se prosadit, nebo na to nemají náturu. Rozhodně ale odmítám to, že kdo se má dobře, musí být zákonitě nepoctivý. Jasně že je zde dost případů, ale hodně lidí se umělo vypracovat poctivě. Třeba i dřinou. ALe je jasný, že jako dělník, skladník, či zaměstnanec ve službách se prostě člověk nebude mít tak, jako úspěšný podnikatel, nebo živnostník. Já jsem skladník, nestydím se za to. Celý den běhám a nezastavím se. Ale mám kde bydlet, mám deset let staré auto, mám na benzín, na to abych poplatil všechno nutné a zbylo mi na pivo a restauraci. Takže si nestěžuju a můžu říct, že se vlastně mám dobře a jsem za to vděčný.
Ale abych nebyl uplně off topic, tak k té otázce. Věřím, že bychom se měli lépe. A to zněkolika důvodů:

  1. tvrdý socialismus který nastal při normalizaci v mnoha lidech zakořenil to, že se nemusí snažit a tvrdě makat a to se na nich pak po „revoluci“ mohlo podepsat. Náhlý přechod na tržní ekonomiku zde nebyl uplně šťastný. Kdyby šlo vše postupně díky reformám, bylo by to podle mě mnohem lepší.
  2. Nedostatek určitých druhů zboží v normalizaci rozvířil vekslování a kšeftování a lidé z tohoto podhoubí se pak po revoluci dostávali snáze do lukrativních míst ve firmách, nebo přímo do politiky.
  3. Zásah varšavských vojsk způsobil odchod mnoha šikovných lidí do zahraničí, vč. intelektuálních, uměleckých a dalších elit, které by se jinak mohly podílet na rozvoji národa.
  4. Díky potlačené svobodě slova vznikal strach a nejistota a v tomto duchu se těžko může zdravá společnost rozvíjet. Přítomna byla podezřívavost a závist, docházelo k údávání a perzekuování lidí s jiným názorem. Mohl jsi být šikovný a chytrý, ale pokud si něco řekl co se nelíbilo, mohl si zapomenout na nějaký postup v kariéře. často místo schopných lidí dostávali přednost ti, co byli ve straně apod.
  5. Po revoluci se hodně věcí rozkradlo. Bohužel. Ale kradlo se i za socialismu. Na to hlas lidu na novinkách.cz rád zapomíná. Pokud se lidem zabavil majetek a museli tak pracovat na něčem, co už jim nepatřilo, rozhodně to jejich morálku neposílilo a pracovní nasazení. Ale to je spíš případ padesátých let. Co se normalizace týče, ono známé „kdo nekrade okrádá rodinu“ dává tušit, jak to leckde chodilo. A toto zůstalo i po revoluci, resp. nátura leccos „ojebat“ apod, máme to zkrátka v krvi.

Toť asi vše. Za případné gramatické chyby se omlouvám.