Myko La

Kde berou energii molekuly při Brownově pohybu?

Nejlepší odpověď
Quimby

Termodynamická teplota=kinetická energie částic. Každá částice se tedy pohybuje. Pokud by byla částice sama, tak by se pohybovala po přímce, ale ona sama není. V jednom metru krychlovém jich je 2.5 × 1025 = 25[24nul] částic. Takže se srážejí a tím si předávají svoji energii = předávání energie je teplo.
A to, že ten pohyb je náhodný je dáno velkým množstvím těch částic a srážek.
Pokud by všechny molekuly stály na místě, tak má předmět teplotu absolutní nuly.

Takže ty částice tu energii mají ve formě svého pohybu. To, že se spálíš o plotýnku je, že částice plotýnky se pohybují velmi rychle(jsou horké) a narazí do částic tvé ruky, což je rozpohybuje – plotýnka se ochladí a tvoje ruky ohřeje. To jak rychle se ohřeje záleží na druhu částic a struktuře předmětu. Například o kov se spálíš rychle, o dřevo o něco pomaleji a o něco co nevede teplo se nespálíš vůbec ikdyž to bude mít 1000°C (speciální keramiky např.).

Další odpovědi
Lamalam

Brownův pohyb je jedním z příkladů tepelného pohybu. Molekuly tedy získávají kinetickou energii přeměnou z energie tepelné.

Kepler

Brownův pohyb je pozorován u velmi malých částic a je to důsledek náhodných nárazů okolních molekul. Pohyb molekul je dán termodynamickým stavem dané soustavy a jeho intenzita je přímo závislá na teplotě. Energii získává takováto soustava zvenčí. Asi to není psáno úplně korektně, možná mě někdo opraví.

Kepler

Já jenom upřesňuju, že Brownův pohyb není pohyb molekul, ale pohyb mikroskopických částic v daném prostředí (např. pylových zrnek).

Quimby

Pylová zrnka jsou také jen molekuly/atomy ;) Ale máš samozřejmě pravdu.