Kde a jak žádat o prominutí zbytku trestu když jsem v polovině? U soudu kde jsem byl vyrozuměn o výši trestu? Děkuji Mil

Odpovědi
Paulovič

Dobrý den,

„Po výkonu poloviny trestu zákazu činnosti…může soud podmíněně upustit od výkonu jeho zbytku, jestliže odsouzený v době výkonu trestu způsobem svého života prokázal, že dalšího výkonu tohoto trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného.“

„Při podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti…soud stanoví zkušební dobu až na pět let, nikoliv však na dobu kratší než zbytek trestu; zkušební doba počíná právní mocí rozhodnutí o tomto upuštění.“

Žádost o upuštění od zbytku trestu se podává u toho, kdo rozhodnutí vydal, tzn. u příslušného městského úřadu/magistrátu nebo u soudu.

Je nutné sepsat jednoduchou neformální žádost adresovanou výše uvedeným úřadům, ve které bude uveden odkaz na původní rozhodnutí, kterým byl zákaz uložen a současně bude velmi podrobně uvedeno, proč by měl úřad zbytek trestu odpustit. Aby bylo jasno, na prominutí zbytku trestu není nárok. Nikdy! Je tedy na přemlouvacím umu každého žadatele, aby přesvědčil úřad nebo soud, že se natolik poučil a polepšil, že výkon zbytku trestu není nutný a že svým životem prokázal, že lze od trestu upustit.

S pozdravem Roman