iceT

Kčemu všemu se přihlíží,pokud žena žádá o zvýšení výživného na nezl.dítě?

Pokud spolu nejsou a každý z aktérů má jiného partnera,i když třeba nejsou manželé,může soud přhlížet k tomu jaké majetkové poměry má třeba nová partnerka muže?

Nejlepší odpověď
bohunka1

Soud přihlíží k věku dítěte, jestli bývá často nemocné, což znemožňuje matce chodit do zaměstnání, jestli má nějaké kroužky nebo dělá nějaké sporty. Na poměry přítele by se hledět nemělo,ale každý soudce je jiný a posouzení je jen na něm. Nejlépe je si všechna nadbytečná vydání sepsat.
Nejhorší je mít soudce-bezdětného, ten vůbec neví která bije: vím z vlastní zkušenosti.

Další odpovědi
poradna

Rozhodně nesouhlasím s tím, že soud nemá posuzovat stav otce dítěte. Podle judikatury platí zásada, že životní styl dítěte a tedy i výživné by mělo kopírovat životní styl obou biologických rodičů. Setkal jsem se např. s párem, kdy ona se po rozvodu výhodně provdala a otčím synovi platil drahé dovolené, hokejovou a golfovou výzbroj atd., zatímco on zůstal na stejné majetkové úrovni a na to, aby synovi přispíval na polovinu nákladů na jeho nový životní styl prostě neměl. Matka viděla, že náklady na syna jsou vysoké, a proto zažádala o zvýšení výživného, aby se otec na novém životním stylu podílel 50%. Soud ale správně rozhodl, že není důvod, aby se otci výživné zvýšilo (přestože matka prokázala, že v souvislosti s novým životním stylem se náklady na výchovu syna zvýšily).

Něco jiného je stav, kdy by otec měl možnost vydělávat, ale nepracuje a proto na výživné nemá. K tomu soud samozřejmě nepřihlíží – otec je povinen mít dostatek prostředků na to, aby se o svou rodinu staral, a pokud kvůli svojí lenosti tyto prostředky nemá, půjde to k tíži jenom jemu.

Psáno v rychlosti, snad je to srozumitelné.