annas

„Každý, koho kdy potkáš, ví něco, co ty nevíš.“ Může nás inspirovat i bezdomovec či dítě při hře, ač se to zdá nemožné?

„Každý, koho kdy potkáš, ví něco, co ty nevíš.“ Bill Nye

http://citaty­.top/2016/01/

Každý člověk je jedinečný, může nás tedy obohatit o jiný pohled na skutečnost. Třeba je možné si uvědomit, že nechceme jít stejnou cestou. Vždyť i každý den je jiný, každý den nastává i jiná příležitost.

Dá se řídit i těmito slovy?

  1. „Není někdy lepší démant s kazem než oblázek bez kazu“? Konfucius
  2. „Není každý na výši, kdo se někam vyšplhal.“ G. W. Heyase
  3. Lewis Carroll napsal, že „ve všem je nějaké poučení, jen ho najít.“ J. W. Goethe tvrdí, že „některé knihy byly, jak se zdá, napsány ne proto, aby se z nich člověk poučil, ale aby se dověděl, že autor něco zná.“

http://kaleidos­kop.webz.cz/Ka­leidoskop.pdf
https://www.skle­nicescitaty.cz/pro­fil/aby%20vych%c3­%a1zely%20i%20%c5­%a1patn%c3%a9%20kn­ihy/

Co člověk, to jiný názor … I příroda je z pro každého jiným zdrojem poznání i poučení …

--
Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/p%C3­%ADsek-box-hr%C3%A1t-hra%C4%8Dky-na-za%C4%8D%C3%A1tku-1310245/

Nejlepší odpověď
led

Inšpiráciu môže vnímavý človek získať z čohokoľvek a od kohokoľvek. Niekedy sa mu takto získaná informácia uloží v pamäti a vo vhodnej chvíli asociáciou súvislostí z hĺbky mysle zakričí „tu som, ja tvoja inšpirácia!“ Takto sa aj storočnému môže vynoriť inšpiračná spomienka z čias ranného detstva a prinúti ho zamyslieť sa a „vynaliezť samého seba“ …aspoň mne sa to stalo a „prinútilo ma zobrať do ruky pero…“
„Každý, koho kdy potkáš…“ každý človek má vlastný osud, vlastné vedomie, vlastné skúsenosti
1 – Konfúcius určite poznal predchodcu malého Kida, rozbíjačia okien, z Chaplinovej grotesky. Oblázkom bez kazu dokážete sklo rozbiť, ale vyrezať do skla dieru je lepšie diamantom (bez ohľadu na to, či má kaz, alebo nemá, hlavne ak má hrany)
2 – vyšplhať sa do výšky dokáže hravo aj opica, ale len človek vie, prečo tam vôbec lezie.
3 – Alenka v ríši zázrakov skoro pochopila, že ak pozorne hľadá, sleduje život v krajine za zrkadlom, prenesie si poučenia pre svoj život pred zrkadlom v reálnom svete. Starý pán radca J.W.Goethe má pravdu aj dnes, stačí len sledovať médiá, kde sa mnohí chvália svojimi iným odcudzenými znalosťami a skromne ovievajú pritom pávím chvostom.

PS. neberte, prosím, moje odpovede doslovne, ale ako istú alegóriu na tiché zamyslenie. Au, ale keď myslenie bolí…

Další odpovědi
Drap

Ano, je to stoprocentní pravda. Dost často najde člověk informaci u člověka u kterého by to nikdy nečekal. Ať už se jedná o informaci verbální, či jen něco okoukáme. Proto by si měl člověk všímat věcí a lidí kolem sebe i těch, které často přehlížíme. I pomatenec nám může poskytnout zajímavou informaci, pokud se umíme dívat a pochopíme ji.
Myslím, že všechny uvedené citáty lze považovat za pravdivé.

Kepler

Poučit nás může každý člověk. Není možné vědět všechno, i kdybych na tomto světě smrděl tisíc let. S citáty se dá celkem souhlasit, i když s Goethem by se dalo polemizovat.

dr.luha

Ano, je to velice pěkné. Akorát většina nemá zájem o nějaké poučování nebo získávání informací. |:-)

Anikitos

Každá má svůj život, své zkušenosti a své myšlení, proto se můžeme dozvědět něco nového – pro nás užitečného – třeba i od tříletého dítěte.

Ať už je to způsobem myšlení nebo všemi okolnostmi, které na jedince působí, tak každý je ve výsledku zcela jiný a ve své podstatě jedinečný – nikdy byste nenašli dvě zcela stejné osoby – ať v rovině fysické-vzhledově, myšlenkové-rozumové, zkušenostní. :) (ani jednovaječná dvojčata nejsou stejná).
Lidé jsou takoví jací jsou díky lidem kolem nich, jeho rodiny a přátel, něco dostal do vínku při narození, něco ovlivnily události, které na něj působily, někdy ho k něčemu zase převedly jeho vlastní myšlenky… To jsou faktory, které nás ovlivňují – a každého ovlivňuje něco jiného nebo to na něj působí jinak – jinak si to přebere…

I ten nejhorší člověk na světě nám může něco dát, něco nás naučit – přinejmenším by pro nás mohl být vzorem, kým bycho nikdy nechtěli být.
Stejně tak i nehorší a nejnudnější kniha je jedinečná – nemá sobě rovnu… žádná niní stejná.

hapiky

Chytří či moudří toho vědí hodně, a skromně(záměrně) říkají: Vím, že nic nevím.
I sklerotik může vědět něco, o čem moudrý nemá ani poněti.