annas

„Každá kapka vody má v sobě sílu mořského příboje." Platí to i o Medardově krápi, ačkoli čekání na ni je někdy dlouhé?

Autor citáu je Oldřich Čepelka. https://citaty­.net/temata/kap­ka/?page=3

8. 6. ráno ve Studiu 6 se zmiňoval meteorolog, že déšť v tomto období je způsobený pravidelným evropským monzumem, který k nám od západu přináší vlhký vzduch.
--

  1. Věříte, že pranostika, Medardova krápě 40 dní kape, je pravdivá a že v těchto dnech zaprší? Je u vás sucho?
  2. Zažili jste někdy, že opravdu 40 dní pršelo v kuse, nebo se 40 dni bere jako určité rozmezí?
  3. Je možné, že se v minulosti sedláci ke sv. Medardovi modlili, aby „přinesl“ suché počasí, nikoliv déšť?
  4. Znáte ještě některou pranostiku o Medardovi? Nebo jinou, které věříte?

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/rozma­zat-automobily-rosa-kapky-1845534/

Nejlepší odpověď
Drap

Pranostiky je třeba vždy brát s rezervou. Letos by bylo velmi vhodné, kdyby se naplnila na 100%.
1 bývá pravdivá, ovšem nepamatuji, že by to vydrželo opravdu 40 dnů
2 To si nepamatuji, ale po delším čase už je déšť nepříjemný. Pamatuji si však, nevím už rok, že jsem tábořil v Rychlebech a šestnáctý den už půl dne nepršelo. To byla tvrdá zkouška s dětina.
3 Možné je, že byly i takové roky
4Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.
Jaké počasí o Medardu bývá, takové se v létě po něm ozývá.
Jaký čas bude na svatého Medarda, takový bude čtyřicet dní pořád.
Jaký den Medard zasvětí, také budou senoseči.
Jaký je počasí o svatém Medardu, takové je o žních.
Jasný den na Medarda tiší rolníkovo naříkání.
Kdo na Medarda len vysévá a zelí sází, jistě dostatek toho sklízí.
Kdo na Medarda zasívá, hojnost lnu i zelí mívá.
Když dne 8. června prší, tedy pršívá přes celý měsíc.
Když Medard se rozvodní, pršívá šest týdní.
Když na Medarda prší, ještě čtyřicet dní po sobě pršeti má.
Když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst.
Když na Medarda prší, těžko se seno suší.
Když na Medarda prší, voda břehy vrší.
Když prší na Medarda, namokne každá brázda.
Medard nedělá mrazů již více, by nepomrzly naše vinice.
Medard nemá mrazů více, by nezamrzly nám vinice.
Medardova kápě, 40 dní kape.
Medardovy mrazy vinné révy nepokazí.
Medardův déšť – čtyřicet dní pléšť.
Na jakou notu Medard zahraje, na tu se bude celý měsíc tancovat.
Nevyvezeš-li do Medarda hnůj, tož ti přes léto na dvoře hartá.
Pláče-li Medard, i ječmen zapláče.
Po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí.
Prší-li na Medarda, je malá naděje na slunečné léto.
Prší-li na Medarda, pohanka v zemi hartá.
Prší-li na svatého Medarda, budou žně deštivé.
Prší-li na svatého Medarda, prší ještě čtyřicet dní po sobě a zkazí se sena.
Svatý Medard nepřináší více žádný mráz, který by mohl uškodit vinnému keři.
Svatý Medard vždy jen dobré víno pije a vodu nechává, ať se, kam chce, lije.
Tak jak na svatého Medarda bouří, tak se celý měsíc po tom bouřky souží

Zdroj: https://www.pri­roda.cz/clanky­.php?detail=1347

Další odpovědi
Kepler

Zdá se, že z Medardovy kápě se už několik let spíš práší. Asi budeme muset aktualizovat pranostiky. 40 dní deště, byť s přestávkami, jsem nikdy nezažil (naštěstí). Zádržná kapacita půdy a krajiny vůbec je v současnosti tak mizerná, že stačí 3 dny nepřetržitého a vydatného deště a jsou z toho záplavy málem jako v Bangladéši. Ostatně jsme si to už užili na Moravě i v Praze. V současnosti je vláhový deficit tak obrovský, že je srovnáván s katastrofálním suchem v r. 1947.