Péťa5

Kastrace u psa..?

Dobrý den..mám fenku Bígla a před týdnem začala poprvé hárat,,myslíte že by bylo riziko jí vykastrovat..když všude slyším že pes musí mít aspoň jednou štěnata?

Nejlepší odpověď
BENYTA

Když toto hárání zvládnete bez úhony,tedy se k vám nepropracuje žádný pes,který by jí ohrozil,což by bylo v jejím věku,mým odhadem 6–7měsíců opravdu nebezpečné,pak jí nechte,v příštím půlroce bez výčitek vykastrovat,to,že musí mít alespon jednou malé je bohužel přetrvávající mýtus,to Vám řekne každý veterinář.Vys­tavujete se sice falešné březosti,ale co je to proti odchovu štěnat…stačí jí vzít v tu dobu stimuly,což jsou např.hračky a mastitida by hrozit neměla.Když to opravdu nechcete,nemnožte psy,jsou jich plné útulky.Ted jen jí dobře hlídejte a po hárání se domluvte na kastraci s Vaším veterinářem.

Zdroj: www.hoddogpin­c.estranky.cz

Další odpovědi
anetadela1

Nesmysl. Máme 2 letou bíglici a na 5,5 měsících jsme ji taky nechyli vykastrovat. Je to hravá, čilá fenečka, která nebude mít nikdy problémy s falešnou březostí a rizika nádorů jsou minimální. Já štěňata nechtěla z důvodů, aby se nedostala do špatných rukou. Neměla bych to srdce je někomu dát.
Někdo doporučuje před prvním háráním někdo po. Ale čím víc hárání, tím je riziko větší na různý nádory. Takže v klidu počkejte až dohárá a zajděte k veterináři.
Nesmíte věřit všemu co se kde dočtete. Většinou to napíšou lidi, co absolutně nevědí o čem je řeč. Hrozně mě tohle vytáčí, když někdo napíše, že je to poloviční pes a že se mu pak srazí svědomí a že jiní psi ho budou odmítat. To je naprostý nesmysl. Psům je to ukradený, prostě jen necítí pachy, který fena vypouští a tak si ji nevšímají.Rozhodně to ale není tím, že si poví: jo ty jsi vykastrovaná, tak to nejsi fena, to jsi zmetek…
Na to zapomeňte a jestli opravdu po štěňatech netoužíte, tak kastrací fenečce moc pomůžete.

iwetax

Na dotaz, že fena má mít jednou za život štěňata už jsem odpověděla zde: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/harani-a-kastrace-feny

faktor82

Záleží to spíše na vašem rozhodnutí. My nechali vykastrovat naši předchozí fenu a žila dlouhý, pěkný život. Co máme teď, tu kastrovat neplánujeme, ale neplánujeme ani štěňata.

Sousedi vykastrovali jejich fenu a taky žila pěkný dlouhý život a současné feny taky vykastrovali a jsou v pořádku.

Těžko říct, tohle spíše záleží na majiteli…i když se tvrdí, že fena má mít jednou za život štěňata a údajně po kastraci bývá buď až moc „rozněžnělá“ nebo agresivní. To jsme však nezpozorovali.

ReHu

Mám 2 fenky ( obě z útulku, protože nepotřebuju special psa) a protože jsem nectěla rozšiřovat řady štěňátek v útulcích, jsou vykastrované obě.
Zcela jistě ne teď při hárání, počkejte až ukončí a pak si najděte šikovného veterináře. Ne všichni provedou operaci šetrně a správně.
Štěnátka mít nemusí.