Complex

Kašel vzniká z podráždených průdušek?

Nejlepší odpověď
annas

" Kašel má více podob

Příčina kašle je vlastně jediná – tělo se brání a chce odstranit cizí těleso nebo hlen z dýchacích cest a plic. Může tedy jít o kašel, který způsobí prach, kouř, různá rozpouštědla, jež vdechujete. I proto většina kuřáků pokašlává.

Dráždění chemickými látkami nebo prachem vyvolává poškození sliznice a tím i snadnější vznik bakteriální nebo virové infekce. Samozřejmě je ale kašel také důsledkem probíhajícího nachlazení.

Kašel bývá součástí většiny respiračních chorob, ale může být příznakem i jiného onemocnění (například astmatu a podobně).
Nejčastější příčinou kašle je nachlazení a infekce horních cest dýchacích, to způsobuje otok a podráždění sliznice spojené s tvorbou hlenu, který se pak snažíme vykašlat.

Co si pamatovat

K velice častým příčinám dlouhotrvajícího kašle patří i zvětšené nosní mandle, tzv. adenoidní vegetace. Kašel se pak projevuje spíše pokašláváním, denním i nočním. U těchto typů kašle se doporučuje konzultace na ORL a podle nálezu se případně doporučí operativní odstranění nosních mandlí. U mírnějšího zvětšení je vhodnější terapie antihistaminiky, a to dlouhodobě. Efekt bývá velmi dobrý a často dojde ke zmenšení mandlí, takže se nemusí operovat.

Nejdůležitější je rozeznat, jakým typem kašle trpíme. Podle toho totiž potom probíhá léčba.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/jak-bojovat-s-kaslem.A141003_140­853_zdravi_pet.

Nedávno jsem se zmiňovala u jedné otázky, že u mě kašel souvisí s alergií na lepek, různé pachy atd.

Jen poznámka – plíce jsou párový orgán s tlustým střevem. Alergie zase s oslabenými játry. Opakuji, jde o mé vlastníé poznatky a zkušenosti s alternativní medicínou, jíž mnozí nevěří. Nikoho nepřesvědčuji.

Další odpovědi
Drap

Ano může. Nemusí to být jen zánětem, ale rozkašlat nás může i jen vdechnutí nějaké dráždivé látky.

ivzez

Ano, může to být i z podrážděných průdušek.

Poznámka:
Za větou oznamovací se píše tečka → nikoliv otazník.