petruse369

Karcinogenní kapradiny?

Jednou se učitel na biolu zmínil o tom, že hasivka orličí a papratka samičí obsahují nějakou karcinogenní látku, že to 100% funguje a že to vědí i zvířata a nežerou to. Třeba srnky. Slyšeli jste o tom? Je to nějak prokázané?

Nejlepší odpověď
beer

Uvedené je známo, nežere to ani dobytek a lidé si to navíc ohlídají.
Hasivka orličí (Pteridium aquilinum) – jedovatá část: celá rostlina (kyanogenní glykosidy).
Papratka samičí (Athyrium filix-femina) – jedovatá část: oddenek s bázemi listů (deriváty organických kyselin).
Více jsem nenašel, nejnovější výzkumy neznám.

Zdroj: http://kbd2.zf­.jcu.cz/Toxiko­logie%20rostlin%20a%20z­ivocichu/Toxi­kologie_rostlin_1­.pdf

Další odpovědi
mosoj

Výtrusy ( podobné mají i plísně) !