Kamaradka mi psala , ze jeji manzel delal pred lety nekolik let v Nemecku . Nyni jejimu manzelovi hrozi invalidni duchod

… bude on pobirat pak i neco z Nemecka ? Jak a kde a co si ma ev. obehat ? Diky. -iv-

Nejlepší odpověď
anonym

První krok je ošetřující lékař, který musí podat příslušný návrh. Vyřizuje ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), její obvodní pobočka poskytne seznam požadovaných podkladů. Ale v posledních letech zpřísnili podmínky i sazby, takže to nebude jednoduché.
Při práci v cizině je rozhodná forma, tj. pracovní povolení, řádná smlouva, doklady od zaměstnavytele apod. Pokud tamější firma platila řádně pojištění, měl by mít nárok na částečný příspěvek adekvátní době zaměstnání.
V rámci EU existují příslušné mezivládní dohody. Podrobnosti opět ČSSZ.
Doplňuji:
Členy EU jsme od 1.5.2004, jednalo se o interval po tomto termínu?

Další odpovědi
anonym

Pokud byl v době,kdy v německu pracoval , pojištený,náležímu poměrná část.

anonym

Dr. Axl , tak to nevim. Napisu ji mail a pockame , az odpovi. 🙂 Ok. ? -iv-

anonym

OK!