Kam zmizeli všichni vrabci?

Dnes jsem si uvědomil,že jsou fuč a docela dlouho.Ani vlastně nevím,kdy jsem „uličníka“ viděl naposledy.Tedy – v Praze.Emigrovali? Proč?
Ale holubů je jako hnoje.A naučily se sem létat vrány,dřív jen na zimu,teď jsou nastálo. Zajímavé.

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že vrabci zmizeli. Sice jsem na ně ně občas nadávala, protože se přiživovali se slepicemi. Když jsme nasypali zrní, vrabci jako by čekali, byli rychlejší. Takže jsme měli zásluhu na jejich přežití.

Angličtí vědci zkoumali, proč ubývá tolik vrabců, a došli k závěru, že vrabec domácí obývá lidská sídla a ve volné přírodě vůbec nežije.
Ubývá například ploch s plevelnou vegetací, kde vrabci s oblibou sbírají svou potravu. Ubývají možná i hnízdní příležitosti; vrabec totiž často hnízdí na místech, která nejsou příliš „upravená“. Jedná se o různé nedokonalosti domů; vrabci hnízdí ve škvírách, pod střechami, ale i v budkách. Takových míst ve městech ubývá.
Vrabci v zimním období, v mimohnízdní době potřebují obilné lány nebo pole, kam masově ve velkých hejnech zaletují a sbírají potravu. Pokud si všimnete konkrétně třeba severních Čech, vidíte, že právě obilných lánů ubylo. I to může být tedy jeden z důvodů, proč vrabci hůře přežívají.
Když vědci vrrabce několik zim uměle přikrmovali, úbytek vrabců se zastavil. Je tedy jedním z hlavních vrabčích problémů lokální nedostatek potravy?

Více na:
Doplňuji:
Vrány asi přinášejí malé holčičky a chtějí přispět k zvýšení populace.

Zajímavý poznatek. Angličtí vědci dospěli k závěru, že vrány jsou pozoruhodně chytré a dělají lidem často ostrou konkurenci svou inteligencí a schopnostmi řešit nejrůznější problémy.
Takže brzy budou lidem radit. Vždyť příklady inteligence těchto ptáků, jejich nezvyklé schopnosti zaznamenal již starořecký autor Ezop ve svých bajkách.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:-E35nUM5ywoJ:www­.rozhlas.cz/se­ver/archiv/_zpra­va/62305+kam+zmi­zeli+vrabci&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
kropitko

Neztratili se,umřeli…

ten který je

Pamatuji si že jich bylo dříve hodně.Tady v Praze je zajímavé že skoro vůbec nejsou vidět,ale na autobusovém nádraží Smíchov hnízdí na ocelové konstrukci autobusové zastávky.Lidé si kupují hamburgry a párky v rohlíku a když jim upadnou drobky tak okamžitě vrabci přiletí vezmou drobek a letí nahoru.

BEAES

Asi přesídlili uličníci na Moravu, tu je jich dost!!
:o)

Bumbes

Žeby Mao-Ce-Tung konečně vyhrál válku proti „škůdcům“?
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/svet/1782­33-cina-pred-oslavami-vyhlasila-valku-skudcum-vcetne-potkanu-a-much.html

Zdroj: www.birdlife.cz/in­dex.php?ID=73

afro.minerva

Slyšela jsem, že jeden čas byli vrapci na vymření. Prý je vytlačovaly síkorky hlavně Koňadry.

Ale tady u nás na vesnici jich je dost. Teď máme v okapu jedno hnízdo a manžel ho chtěl kolikrát schodit, ale já mu to pořád vymlouvám a čekáme, až najisto vyvedou mladé.

Ale vrabců je tady dost. Asi se zase stáhli do lesů a luk.

atriplex

Ptáci o kterých mluvíte nejsou vrány, ale havrani. V našich zemích žili vždy havrani, ale poslední dobou hnízdí v městských parcích. Na zimu odlétají do Španělska či Francie a na jejich místo přiletí havrani z Polska či Ruska.