wendyX

Kam zmizel náš (=český) česnek?

Před časem jsem si chtěl koupit trochu česneku… V místním S-marketu jsem byl ale překvapen jak mizernou nabídkou, tak i řádně „přifouknutou“ cenou. Co mne ale nejvíc zarazilo byl ten česnek samotný- byla to nějaká ‚obří‘ odrůda, protože palice měly v průměru až cca 12 cm (!).

Vybral jsem tedy dva kusy co nejmenší (ale i tak nadprůměrně velké)- jen na zkoušku… A co jsem zjistil doma při jejich ‚rozebrání‘?

  • i samotné stroužky byly ‚obrovské‘,
  • po jejich rozříznutí i jejich střední ‚klíčková‘ část byla tak velká, že po jejím odstranění zbyla ze stroužku tak polovina,
  • byl také nedostatečně vyschlý (takže riziko rychlého plesnivění),
  • ale hlavně- tento česnek téměř vůbec ‚nečesnekoval‘!!

Takže v součtu- co je tohle za kvalitu? Kam zmizel náš kvalitní osvědčený česnek?

Nejlepší odpověď
marci1

Kam? Naše supermarkety český česnek neberou. ☹
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/kam-zmizel-cesky-cesnek/
Kupuji si jej od malopěstitele. 🙂
https://www.ces­kydomacicesnek­.cz/objednavka-cesneku/

Další odpovědi
aliendrone

Český česnek se prodává v Rajchu. U nás máme čínský superrychle rostoucí, masivně přehnojovaný všemi dostupnými sajrajty (proto ta velikost a žádná chuť).

Bez záruky – údajně i POLSKÝ česnek je méně „jedovatý“! A to už je tedy nářez, jestli je to pravda. :D :D :D

Kepler

Na tak obrovský česnek jsem ještě nenarazil, nanejvýš na poloviční. Asi to byl umělými hnojivy vyhoněný čínský česnek, nebo podobný pazgřivec. Český česnek nezmizel, akorát v marketech na něj nenarazíš. Kupuju ho na trhu, nebo v některých malých zeleninách. Liší se tím, že je česnekově silný, 2× dražší a nemá vnitřní drobnější stroužky. Pro pěstování je nejvhodnější modrák.

anonym

Já ho nemám. ;) Néé. Myslím, že češi se zachvíli vykašlou na zemědělství úplně a budou se dovážet už i brambory.

mzm

Doufám, že nezmizel nikam, musím zkontrolovat zahrádku. :)

No, nevím, v supermarketech jsem český česnek viděl (Billa, Lídl)

Proč odstraňovat cokoli krom tuhé slupky z česneku? Dobrý je i květ, mladší listy…

dalid

Kvalitny cesnak je drahy, preto ho v supermarketoch nenajdes. Za dobry cesnak si rad priplatim na trhu, chutovo aj zdravotne je pomer cena/vykon lepsi.