Otazník123

Kam se starými knihami?

Z dětství mi doma zbylo spousty knížek, převážně dětské encyklopedie a pohádky (15–20 let staré). Některé jsou stále v pěkném stavu. Vyhazovat je nechci, ale skladovat také ne. Je nějaká možnost knihy prodat jinde než na internetovém bazaru? Víte např. o nějaké knihovně nebo instituci, která staré knížky vykupuje?

Nejlepší odpověď
annas

Existují antikvariáty, které knihy vykupují.

Využijte i internet. Zkuste zadat inzerát, nebo si vyhledat knihovny, domovy důchodců atd. a zeptat se, zda nemají zájem. Nebo se zastavit v okolí, zda najdete nějakou instituci, kde je možné knihy využít.

Záleží také na titulech knih, vybírají jen některé. Musíte pro to něco udělat. Nečekat, vyvinout iniciativu, ptát se., psát atd.

Další odpovědi
quentos

Nikam. Všechny přečíst. Třeba vám to o něco málo zlepší pravopis, gramatiku a stylistiku.

da ny

Věnovala jsem je antikvariátu. Část darovala do Tříkrálové kavárničky. Komu udělá radost, může si knihu odnést. Jiný zaplatí libovolnou finanční částku. Ta jde na charitativní ůčel (hospic).

led

Ak máte knihy, ktoré nečítate, darujte ich.
Môžte ich síce ponúknuť antikvariátom, ale tam chcú najprv zoznam a z neho si vyberú, čo chcú odkúpiť. Ak sa chcete kníh zbaviť jednoduchšie je ich ako celok zdarma ponúknuť (za odvoz) verejným knižniciam, alebo školám, prípadne do nemocničných knižníc do detských oddelení.

Možno by ste boli prekvapení, ale veľa ľudí číta papierové knihy a mnohí aj literatúru z obdobia budovania socializmu. Dokonca som videla bývalého disidenta, dnes v penzii, so zaujatím čítať Stalinové spisy.

Bobek 2

Instituce, které vykupují a zase prodávají použité knihy, se jmenují antikvariáty. Ve městech většinou nějaké bývají. Ale výkupní ceny pochopitelně musejí mít nižší, než jsou ceny, za které od nich někdo ty knížky bude ochotný koupit, plus si musejí ty antikvariáty ještě vydělat na to riziko, že spoustu knih nakonec vůbec neprodají. Takže spoustu knih nebudou chtít vůbec nebo za ně vyplatí jen částku velmi nízkou až symbolickou. A i pokud mezi těmi knihami bude nějaká opravdu hodnotná, tak antikvář se jako obchodník bude tvářit, že je taky skoro bezcenná, aby ji získal co nejlevněji 🙂 Ale na druhou stranu antikváři bývají nesmírně sečtělí lidé a knihy jsou pro ně celoživotní vášeň, takže jim zdaleka nejde v první řadě o zisk.

A pak jsou dnes taky ve spoustě obcí takové ty pouliční skříňky, kam může kdokoliv dát knihu, kterou už nepotřebuje, ale je mu líto ji vyhodit, a jinou si tam zase může vybrat. Samozřejmě že pěkné knihy z ní zmizí rychle, takže tam většinou najdeme jen braky, které by nikdo nečetl ani zadarmo. A nakonec nezbývá než se smířit s tím, že tuny knih se musí vyhodit, protože jejich čas už je pryč. Knihovny se také musejí pravidelně zbavovat nadbytečných knih, a část z nich nezbývá než prostě zlikvidovat.

Kepler

Já jsem nějaké knihy věnoval knihovně a jedné hospůdce, kde mají i regály s knihama, kam je hosté nosí a taky si je mohou odnášet.

iceT

Knihy můžeš darovat ve středisku SOS, pokud u vás nějaké máte.

GM

Knihy jsem odvezla do knihovny, většinu dali veřejnosti k rozebrání.

anonym

no … řekl bych, nebojte se to dát do papírového sběru. Oni to řádně zrecyklují, vyrobí z toho třeba toaletní papír a zase to nějak poslouží. Chápejte, dnes je tak strašně levné tisknout knihy že to nemá velkou cenu. Nemluvě o tom že čím dál více lidí dává přednost elektronické formě, což se obejde zcela bez jakéhokoliv tisku a následných dilemat „kam s tím“

SemNome23

Záleží, co to je za knihu, některé mohou být i vzácné. Také záleží na stavu knihu, některé můžete prodat nebo darovat do různých domů se seniory atd. Tady jsem našel 13 tipů, co dělat se starými knihami. https://www.u­mimeporadit.cz/kam-se-starymi-knihami/?fbclid=I­wAR2IRSKXr2Dp6D6WV­IjCttiK9WtMMVEk­BGwAsYBLSWSDQdQ2xI­jACLGJcD4