Avatar uživatele
Otazník123

Kam se starými knihami?

Z dětství mi doma zbylo spousty knížek, převážně dětské encyklopedie a pohádky (15–20 let staré). Některé jsou stále v pěkném stavu. Vyhazovat je nechci, ale skladovat také ne. Je nějaká možnost knihy prodat jinde než na internetovém bazaru? Víte např. o nějaké knihovně nebo instituci, která staré knížky vykupuje?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 1560 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Existují antikvariáty, které knihy vykupují.

Využijte i internet. Zkuste zadat inzerát, nebo si vyhledat knihovny, domovy důchodců atd. a zeptat se, zda nemají zájem. Nebo se zastavit v okolí, zda najdete nějakou instituci, kde je možné knihy využít.

Záleží také na titulech knih, vybírají jen některé. Musíte pro to něco udělat. Nečekat, vyvinout iniciativu, ptát se., psát atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nikam. Všechny přečíst. Třeba vám to o něco málo zlepší pravopis, gramatiku a stylistiku.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Otazník123 Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Věnovala jsem je antikvariátu. Část darovala do Tříkrálové kavárničky. Komu udělá radost, může si knihu odnést. Jiný zaplatí libovolnou finanční částku. Ta jde na charitativní ůčel (hospic).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Ak máte knihy, ktoré nečítate, darujte ich.
Môžte ich síce ponúknuť antikvariátom, ale tam chcú najprv zoznam a z neho si vyberú, čo chcú odkúpiť. Ak sa chcete kníh zbaviť jednoduchšie je ich ako celok zdarma ponúknuť (za odvoz) verejným knižniciam, alebo školám, prípadne do nemocničných knižníc do detských oddelení.

Možno by ste boli prekvapení, ale veľa ľudí číta papierové knihy a mnohí aj literatúru z obdobia budovania socializmu. Dokonca som videla bývalého disidenta, dnes v penzii, so zaujatím čítať Stalinové spisy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bobek 2

Instituce, které vykupují a zase prodávají použité knihy, se jmenují antikvariáty. Ve městech většinou nějaké bývají. Ale výkupní ceny pochopitelně musejí mít nižší, než jsou ceny, za které od nich někdo ty knížky bude ochotný koupit, plus si musejí ty antikvariáty ještě vydělat na to riziko, že spoustu knih nakonec vůbec neprodají. Takže spoustu knih nebudou chtít vůbec nebo za ně vyplatí jen částku velmi nízkou až symbolickou. A i pokud mezi těmi knihami bude nějaká opravdu hodnotná, tak antikvář se jako obchodník bude tvářit, že je taky skoro bezcenná, aby ji získal co nejlevněji 🙂 Ale na druhou stranu antikváři bývají nesmírně sečtělí lidé a knihy jsou pro ně celoživotní vášeň, takže jim zdaleka nejde v první řadě o zisk.

A pak jsou dnes taky ve spoustě obcí takové ty pouliční skříňky, kam může kdokoliv dát knihu, kterou už nepotřebuje, ale je mu líto ji vyhodit, a jinou si tam zase může vybrat. Samozřejmě že pěkné knihy z ní zmizí rychle, takže tam většinou najdeme jen braky, které by nikdo nečetl ani zadarmo. A nakonec nezbývá než se smířit s tím, že tuny knih se musí vyhodit, protože jejich čas už je pryč. Knihovny se také musejí pravidelně zbavovat nadbytečných knih, a část z nich nezbývá než prostě zlikvidovat.

Upravil/a: Bobek 2

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Já jsem nějaké knihy věnoval knihovně a jedné hospůdce, kde mají i regály s knihama, kam je hosté nosí a taky si je mohou odnášet.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Knihy můžeš darovat ve středisku SOS, pokud u vás nějaké máte.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
GM

Knihy jsem odvezla do knihovny, většinu dali veřejnosti k rozebrání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

no … řekl bych, nebojte se to dát do papírového sběru. Oni to řádně zrecyklují, vyrobí z toho třeba toaletní papír a zase to nějak poslouží. Chápejte, dnes je tak strašně levné tisknout knihy že to nemá velkou cenu. Nemluvě o tom že čím dál více lidí dává přednost elektronické formě, což se obejde zcela bez jakéhokoliv tisku a následných dilemat „kam s tím“

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
SemNome23

Záleží, co to je za knihu, některé mohou být i vzácné. Také záleží na stavu knihu, některé můžete prodat nebo darovat do různých domů se seniory atd. Tady jsem našel 13 tipů, co dělat se starými knihami. https://www.u­mimeporadit.cz/kam-se-starymi-knihami/?fbclid=I­wAR2IRSKXr2Dp6D6WV­IjCttiK9WtMMVEk­BGwAsYBLSWSDQdQ2xI­jACLGJcD4

Nový příspěvek