pinokio

Kam to až může zajít,k nepřebráni bytu a místo 3 měsíčni vypovědní lhuty až ke spokojenosti družstva?

Dotaz:vystěhovali jsme se s bytu bytového družstva musíme vymalovat byt ktery ma nové omitky a je byrevně vymalován,to vše na naše náklady.Mužou nas při předáni bytu k tomu nějak donutit?

Odpovědi
Pájo

Závazné budou stanovy družstva.

Situace ukončení členství v družstvu (vystěhování)… v nich bude jistě detailně citována i s případnými „sankcemi“ za nedodržení podmínek. Může to být popsáno např. takto, ale sankce v tomhle případě uvedeny nejsou:

Po zániku práva nájmu bytu (nebytového prostoru) je dosavadní nájemce bytu (nebytového prostoru), povinen odevzdat byt družstvu ve stavu, v jakém jej převzal s přihlédnutím k normálnímu opotřebení.

O vrácení a převzetí bytu (nebytového prostoru) se sepíše zápis, v němž se uvede stav bytu (nebytového prostoru), jeho příslušenství a vybavení s uvedením zjištěných závad a stanovením úhrady těchto závad. Pokud bude tyto závady odstraňovat dosavadní nájemce, stanoví přejímací technik zároveň lhůtu a způsob jejich odstranění.

Doplňuji:
Může to dojít až tam, kam až se to oni (nebo vy) budete snažit nechat dojít… pokud je opouštěný byt pomalu v lepším stavu, než byl (nové omítky a relativně nová decentní! výmalba), měl byste se tím snažit argumentovat a vše to „uhádat“ ve svůj prospěch. Pokud tam máte na stěnách nějakou „nestandardní divočinu“ (na způsob graffiti, co já vím – je to blbost), otlučené rohy a mastné fleky kolem dveří a vypínačů, je logické, že to po Vás chtějí přemalovat.

Otázkou je, jestli je ve vašich stanovách nějaká písemná zmínka, která by Vám to závazně (pod hrozbou nějakého postihu) ukládala.