jarynn

Kam se ztrácejí včely?

Zatím není zcela jasné, jestli včely opravdu umírají, nebo jen migrují. Jejich mrtvá těla nejsou nikdy nalezena. Vedle mizení včel je tu ovšem ještě jedna záhada. Normálně by byl opuštěný úl obsazen novým včelstvem nebo jiným hmyzem či parazity, kteří by zde využili zbylý med. Jenomže úly po zmizelém včelstvu zůstávají zcela prázdné. Proč se ostatní hmyz těmto úlům vyhýbá?

Odpovědi
Drap

Nevšiml jsem si že by včely mizeli. Ubývá jich, ale jsou to hlavně nemoci a paraziti. Prázdný úl obsadí jiné včely pouze tehdy, když se utvoří nový roj a ten nemá svůj úl. Pro ostatní hmyz nejsou úly tím nejvhodnějším domovem. Na podzim jsem našel náhodou i divoké včely v lese, v dutině stromu, což jsem už řadu let před tím neviděl.

Milan Prchal

V přírodě prostě není taková rozmanitost, jako kdysi. Proto je včel méně.

My obyčejní lidé tohle moc nezachráníme, maximálně u voleb. Ale není od věci jim trochu pomoci. Přenechat část své zahrady přírodě nebo začít včelařit.

A také je dobré pomáhat včelkám při hledání obydlí, jako například stavění domků včelkám samotářkám. Návod třeba zde:

https://otevre­nysuplik.cz/dum-a-zahrada/domecek-pro-vcely/

Milan Prchal

V přírodě prostě není taková rozmanitost, jako kdysi. Proto je včel méně.

My obyčejní lidé tohle moc nezachráníme, maximálně u voleb. Ale není od věci jim trochu pomoci. Přenechat část své zahrady přírodě nebo začít včelařit.

A také je dobré pomáhat včelkám při hledání obydlí, jako například stavění domků včelkám samotářkám. Návod třeba zde:
https://otevre­nysuplik.cz/dum-a-zahrada/domecek-pro-vcely/