Gestas

Kam se za minulého režimu posílala udání?

Na StB, na Národní výbor, nebo někam jinam?

Nejlepší odpověď
annas

Často šlo o vyřizování účtu, nepravdivá udání, anonymní i podespaná, ale prošetřovala se, takže o několika vím.

Na OV KSČ stížností či udání na členy strany – politická linie, Na KNV ostatní, co se někomu nelíbilo.

Vzpomínám si, že na našeho zástupce přišlo udání, že jeho děti navštěvují hodiny náboženství. Jenže jedno jeho dítě mělo 5 let a druhé 6 let, ale ještě nechodilo do školy.

Náš ředitel musel opustit své místo, protože jedna kolegyně ho udala – i když to tušil, dověděl se jméno až později – že nesouhlasil se vstupem sovětských vojsk.

Udává se sstuále , jak je možná číst na netu – kvůli EET, na sociálku, za práci na černo, práce při pobírání nemocenské, pálení plastů. atd.

Takže udává se v každé době, i když někdo udávánío odsuzuje, jiný si rád „přisolí“, Třeba závidí, chce se pomstit, nebo že by také dostal za udavačství peníze?

I když Karel Klostermann napsal tyto věty dávno, myslím si, že platí stále., i když některé pojmy se dají zaměnit.

„… A povaha mnohých vzala poruchu: z dobrého bydla vzešla zpupnost, pýcha a chvástavost, touha po výdělku přivodila lakotu, závist a zálibu mamonu; bývalou střídmost vyměnilo zhýralství a bezohledné pachtění se za požitky. A srdce jejich se zatvrdilo…“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-zavisti/?o=new

Další odpovědi
led

Tí, čo posielali, vedeli kam poslať. Niekedy stačilo povedať, naznačiť pred tým „správnym človekom“, alebo na „správnom mieste“
Tí, čo neposielali a ani to nepotrebovali vedieť, vedeli len o oficiálnych adresách, ak vôbec vedeli.
Tí, ktorí nechceli posielať, boli ticho, jednoducho žiadne udanie neposlali.
A potom boli takí, na ktorých sa udanie posielalo či už zaslúžene za protisocialistickú činnosť a podobne, alebo nezaslúžene, len komusi prekážali.

Drap

Stejně jako dnes. Můžeš poslat kam chceš.

Kryšpín

Jak odpověděl Drap, stejně jako dnes, jenom instituce mají jiné názvy, nejsou tam rudí, ale demokratičtí humanisti a kapitalisté.

agentpv

Vím že na vojně jsme měli bažanta bonzáka a ten dostal od nadřízených adresu nějaké civilní ženské a tam posílal ty dopisy s udáním. Udal i mně za šikanu, ale protože jsem byl velitel družstva, vše jsem si zdůvodnil vojenskou náročností. Nakonec jsem dostal 21 dní za urážky mezi vojáky – to hovado na mně napráskalo i nadávky kterými jsme ty mladší vojáky častovali…

Gestas

agentpv: A to mi nepovídej, že jsi nešikanoval.