Boy 13

Kam se v mozku ukládají vzpomínky?

V jaké části se ukládají naše životní vzpomínky? A Jak? Např. první dovolená u moře, narozeniny atdl. Třeba se mi stane, že jdu ve městě na náměstí a kouknu se na lavičku a jenom tím, že se kouknu, tak si vzpomenu, že jsem tady seděl v 10 letech s kamarádama (naší školní partou) aniž bych na to nějak pomyslel ? Jakto, že se někdy mi něco vybaví aniž bych na to myslel a naopak, když si např. něco chci vybavit, tak si to někdy přesně nevybavuji? Jak vůnec funguje mozek a vybavování si vzpomíneo a co může naopak poškodit naše drahocenné vzpomínky, mdloba, kolaps, dehydratace kráktodobý nepřísun kyslíku do mozku? Děkuji.

Odpovědi
PepasAvalonu

Hipokampus je takovým centrem paměti, ale existuje několik druhů paměti, různé procesy, různé typy. Navíc mozek pracuje jako stroj, celkově a všechny části spolu souvisí. Dalo by se říct, že mozek je jedna velká paměť.
Největší paměť je podvědomí. Tvoří to celou naši osobnost, zvyky, charakter, schopnosti, názory. Jsou to vzpomínky a zkušenosti, které si vědomě nevybavíme. Je tam uloženo naprosto vše, s čím jsme se setkali.
Zajímavost: člověk v hypnóze (kdy racionálno ustupuje do pozadí a na povrch vystoupá právě podvědomí, kte kterému m hypotizér přístup) si dokáže vzpomenout naprosto na vše, co v životě viděl, s čím se setkal a popsat to do nejmenšího detailu jakoby to viděl před sebou. Člověk zapomíná na úrovni vědomí, ale vše je uloženo v podvědomí.

Protože paměť je velmi složitá a má víc druhů, tak má taky víc centrálních míst. V odkazu si najdi „Centra paměti“.
Putamen, fornix, amygdala a další, to jsou kromě hipokampu taky centra paměti.

Zdroj: https://www.go­ogle.com/url?sa=t&sou­rce=web&rct=j&ur­l=https://wiki­sofia.cz/wiki/Pam%25C4%­259B%25C5%25A5_a_jej%25C­3%25AD_centra&ved=2a­hUKEwiPmJ3jo-7uAhXjxIsKHXQxCc0QFjA­DegQIMxAB&usg=A­OvVaw3Q8gz-tbX3V7S-MzEioCky&cshid=161­3474586635

Kelt

Není důležité, kde je v mozku centrum vzpomínek a paměti. Prostě každý zážitek lze vyvolat tím, že se dostaneš do vhodné nálady a prožíváš událost znovu. Třeba vzpomínka na lavičku v tobě vyvolává tehdejší náladu. Pocit, že tam sedíš, tedy hmatový vjem, případně zrakové vjemy, vidíš okolí a slyšíš hlasy, vzpomeneš si, co jste dělali – první cigareta, první polibek a pod. Je to stejné jako Pavlovův reflex u psa, ale ten to musel trénovat. Můžeš si vyvolat libovolné vzpomínky, že jen na to pomyslíš a to jak pozitivní i negativní. A určitě znáš situaci, jak popisuješ, že nemůžeš ovlivnit, aby sis na něco vzpomněl právě v okamžiku, kdy to potřebuješ. To je právě ten stres a jiné. Určitě si slyšel o tom, že máme dvě mozkové polokoule a jedna je tvůrčí, druhá logická. A událost si zapamatuješ tak, že si k tomu dáš ty emoce. Třeba neznáš nějaké anglické slovíčko, ale když slyšíš skladbu, kde se to slovíčko použije, tak je to hned jednodušší.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Celá paměť se nachází asi uprostřed mozku, ale jak jsem psal. Mozek je jednotný, nerozdělitelný stroj a celý funguje jako paměť.