Hlada

Kam se roztahují svařované kolejnice v létě?

Dřív se kolejnice spojovaly s mezerou, aby měly prostor k roztažení při vyšší teplotě. V poslední době se kolejnice svařují a přesto v zimě nepraskají a v létě se nebortí. Jak je to zajištěné?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Mezi kolejnicemi se dříve ponechávaly dilatační mezery. V současné době se kolejnice svařují do tzv. bezstykové koleje. Síly, které působí na kolejnice vlivem změny teploty jsou přenášeny do štěrkového lože upevňovadly a pražci. Tím je zajištěno, že nedojde k vybočení samotných kolejnic. Dilatační úseky se vkládají omezeně, např. v případě dlouhých mostů, které tvoří velké dilatační celky.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bez­stykov%C3%A1_ko­lej