Avatar uživatele
alpha_prime

Kam se obrátit při podezření, že zaměstnavatel nedodržbuje zákoník práce?

V zaměstnání mám podezření, že výplatní pásky moje a kolegů jsou špatně počítané, neboť jsem už po několikáté dostala méně, než jsem očekávala. Také by mně zajímalo, jestli existuje způsob, jak se u zaměstnavatele dovolat férového jednání v případě, že můj přímý nadřízený absolutně neřeší své podřízené

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst před 4786 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

Na příslušný inspektorát bezpečnosti práce.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

Doporučuji nejprve písemně vyzvat zaměstnavatele, aby vám doložil podrobnosti ke způsobu výpočtu vaší mzdy za konkrétní měsíce.
(§ 142/4 zákoníku práce)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h7.aspx

Teprve když vám zaměstnavatel do stanoveného dne neodpoví nebo jeho odpověď bude zjevně nesprávná či jinak zavádějící, tak se obraťte na Oblastní inspektorát práce.

V této souvislosti odkazuji na obdobnou otázku (viz zdroj), kde jsem ve své odpověděi uvedl další detaily k této problematice.

btw. Písemnou výzvu můžete uplatňovat pouze za sebe…, ale doporučuji, abyste se s ostatními kolegy dohodli a obdobnou výzvu podal každý z nich samostatně a v jeden společný okamžik.

Ještě k vaší druhé části otázky o netečnosti přímého nadřízeného: zde pomůže jedině oficiální ´stížnost´ adresovaná zaměstnavateli, tedy statutárnímu zástupci firmy.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zamestnava­tel-mi-nezaplatil-vyplatu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Máte-li u zaměstnavatele odborovou organizaci,potom by měla být sjednána kolektivní smlouva. Vaši zástupci by měli zjistit skutečnost a jednat za Vás se zaměstnavatelem. Když odbory nemáte,můžete se obrátit přímo na příslušný odborový svaz. Určitě poradí. A mají i bezplatné poradenství, i pro nečleny odborů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek