Katiee

Kam se mám hlásit na vysokou školu, když chci být advokát?

Dobrý den, jsem student, který chodí na obchodní školu a už nějakou dobu přemýšlím o tom, že bych se chtěla stát advokátem. Uvědomuji si, že to bude náročné a budu se muset snažit a dát do toho vše, ale to přeci všichni, kteří si chtějí plnit své sny. K věci, jak už jsem řekla chodím na obchodní školu, ale nejsem si jistá co všechno budu potřebovat umět při přijímacím řízení na právních fakultách apod. Jsem teprve v prvním ročníku, ale chci být stoprocentně připravená, protože mi na tom opravdu záleží. Proto se ptám: Jaké předměty budu muset umět? Které jazyky navíc se mi můžou hodit? Je u této profese potřeba psychologie nebo historii (Dějepis)? Co můžu udělat pro to, abych měla všeobecné znalosti (jak jsem pochopila, je to důležité)? Co mě může u přijímaček čekat? Víte o nějaké konkrétní fakultě, kam bych se mohla v budoucnu hlásit? apod. Budu ráda za jakoukoli radu v tomto směru. Prozatím mi i postačí obecné informace. Mnohokrát Děkuji

Nejlepší odpověď
Pepa25

Advokát je právník, který zástupce klienta ve sporech před soudem. Předpokladem je podle zákona „vysokoškolské vzdělání v oboru právo“ – přímo se požaduje magisterský studijní program. Právnických fakult je v ČR několik a o všechny je velký zájem ze strany uchazečů. Základní přehled a informace jsou v odkaze. Obecně jsou dějepis a vůbec společenské vědy určitě vhodné. Také jsou dobré celkově dobré studijní předpoklady (především logické myšlení a paměť).

Pokud studujete obchodní školu, tak je ještě možnost se věnovat ekonomice a právu částečně, např. VŠE v Praze (ale i další podobné školy) nabízejí základy práva případně specializace na obchodní právo. Znám lidi, kteří začali ekonomku a pak si k tomu dali právo (nebo obráceně). Ale to je spíš pro ty, co chtějí dělat obchodní právo.

Ještě doplňuju, že k advokátství je i po škole ještě dlouhá cesta, nejprve je potřeba být několik let advokátním koncipientem.

Zdroj: https://www.kam­pomaturite.cz/kam­pomaturite/jak-se-dostat-na-pravnicke-fakulty/?discuss=ok

Další odpovědi
ivzez

K bezvadné odpovědi Pepy25 doplním jazyky.

Určitě nic neztratíte, když se seznámíte s latinou a němčinou. Řada starších právních norem
byla psána německy > podle mne se může hodit alespoň nějaká orientace v německém textu.
Také se může hodit umět číst staré texty psané schwabachem a kurentem.

da ny

Škoda, že nejste na dobrém gymnáziu.
Minimálně ZSV (právo, jako k maturitě), Dějepis, Latina – základy, též Zeměpis (politika, hospodářství zemí), na úrovni SŠ gymnázia. A něco navíc. Tedy všeobecný přehled, logika. SCIO testy (OSP).
Může napovědět tato literatura:
https://www.kam­pomaturite.cz/prav­nicka-fakulta-olomouc-palackeho-univerzita/pravo-testy-testy-k-prijimacim-zkouskam-na-prav
https://aukro­.cz/testy-k-prijimacim-zkouskam-na-pravnicke-fakulty-5082514039
https://knihy­.bazos.cz/inze­rat/125045095/tes­ty-prijimaci-zkousky-pravnicka-fakulta.php
2 cizí jazyky jsou dnes samozřejmostí.

Midoc

Zeptej se na právnické fakultě, tam by to mohli vědět.
https://www.mu­ni.cz/o-univerzite/fakulty-a-pracoviste/prav­nicka-fakulta

Drap

Přihlas se do Plzně, při troše štěstí ti a dobrých kontaktech ti to tam dají za kabelu hrušek a ještě třeba ve zkráceném režimu.