dudu

Kam sahají možnosti dnešních matematických modelů předpovídat vývoj?

Mám před sebou graf vypovídající o úspěšnosti numerických modelů využívaných pro předpověď počasí v ČR za posledních 13 měsíců ze kterého vyplývá, že meteorologové dnes umí jeho vývoj na čtyři dny dopředu předurčit s průměrnou 85%-tní jistotou, což je velmi slušný výsledek.
A nyní se táži, zda snad nelze na podobném principu vymodelovat také předpokládaný vývoj v některých strukturách, či úrovních světové společnosti jako např. ve finančnictví, kriminalitě, pnutí v sociální oblastech a náladách obyvatel, jakož i případné chování politiků.
Lze podle vašeho názoru vyloučit, že podobné programy již existují, avšak slouží pouze skupině vyvolených.
Povšimněte si prosím např. celé řady náhlých superzbohlatíků třeba v oblasti burziánství.
Bohužel my ostatní máme dnes jen jednu jistotu a sice, že na blbost a z toho plynoucí kroky většiny politiků je a dlouho ještě bude každý program krátký!
Doplňuji:
ad česílko: v době, kdy neexistovaly počitače lidé běžně uplatňovali něco, čemu se i dnes říká zdravý rozum a vlastní názor. Chápu, že někde je tento princip již nemoderní, ba některým připadá až nepatřičný. Tak hodně zdaru.

Nejlepší odpověď
Alesh

Celý je to věda jako prase, o které se běžným smrtelníkům ani nezdá, natož, aby z nich tu vypadlo nějaké moudro k danému tématu. Bavil jsem se s kámošem matfyzákem, že prý model pro výpočet počasí je jakási soustava, tuším, 3 nebo 4 diferenciálních rovnic a je prý dokázáno, že tato soustava nemá řešení. Čili se to musí jaksi zjednodušit, tu něco zanedbat, tu něco ohnout.
Problém je, že obecně teoreticky tyto modely existovat mohou, ale samotný výkonný komp může být úplně k ničemu, neboť narazíš minimálně na několik úskalí: 1) viz výše, tj. neexistence řešení, 2) nejsi schopen sesbírat v dostatečné přesnosti všechna potřebná data, 3) systém je tak složitý, že i super maximálně výkonný komp to nespočítá v rozumném čase.

Další odpovědi
huxa

ano, existuje to a stačí jen zapátrat na internetu, existuje hodně statistik toho, co se stane. Hodně předpovědí je i dokonce přesnějších než statistik (toho, co se stalo), neboť nejsou schválně ovlivňovány falešnými informacemi

ten který je

Existuje program který je údajně schopen matematicky předpovědět budoucí vývoj a události.Tzv.Web-Bot project je mnohdy přecenován a zneužíván zastánci konspiračních teorií.