Edison

Kam napsat připomínku k našim nejen politikům všem dohromady? Prohnat tenhle problém našimi médii?

V poslední době si všímám, že politici, komunální zastupitelé, poslanci, ministři, senátoři a další představitelé… a dokonce i redaktoři televizí neuměj mluvit. Mluvěj rychle, drmolí, špatně artikulují, polykají, nebo vůbec nevyslovují hlásky… Kdo jim má rozumět? Expertem na špatnou výslovnost je třeba paní ministryně Maláčová.

Odpovědi
Kepler

No jo, to je stará věc. Od veřejných činitelů, co nejsou profesionální spíkři, toho víc čekat nemůžeš. TV moderátoři sice artikulují příkladně (většinou), ale co je na pováženou: leckdy neumí správně česky. Po nich ty jejich patvary pak papouškují všichni lidé, včetně dětí už od mala. Český jazyk jde do kopru…

Kryšpín

Psychopat se pozná velmi těžko, to není nemoc, ale postižení tak se lidé rodí s charakterem. Jsou převážně vzdělaní, pracovití, charismatičtí jsou vybaveni mistry manipulací, slibů, skáčí do řečí, nenechají druhého domluvit a jejich mluva je divoká. Jedná se o kombinaci psychopatologie a souboje o rozdělení moci.

I když jsou v politice hloupí, slibotechnové, kariéristi, sexuální maniaci a další odrůdy nezáleží to jenom na nich, záleží co poddání snesou.

Edison

Jooo… to, že neuměj česky je samozřejmě další věc… A objevuje se to i v reklamách… jinde zase hyperspisovností „zakotvují“ špatnou češtinu ve společnosti… Další věcí jsou formulace. Dnes už politici nediskutují, ale je diskutováno a v tomto tvarování se vyskytuje čím dál více výrazů. Bylo uděláno, bylo postaveno, bylo zbouráno… Hrůůůza… Vždyť tím jasně dávají najevo „já nic, já muzikant“…