hudzu

Kam jít podat žalobu na bývalého zaměstnavatele?

Zdravím, bývalý zaměstnavatel mi dluží mzdy, nereaguje na nic, nezaplatil ani odstupné, nedal mi ani nemocenskou, kam se mám obrátit? Kde se dá podat na něj žaloba? Na inspekci práce jsem již byla a nic.

Nejlepší odpověď
ivzez

Žalobu podejte k soudu v místě sídla zaměstnavatele. Můžete si ji sepsat sám, ale podle mne by bylo lepší se obrátit na právníka – specialistu na pracovní právo. Pozor, aby právník nechtěl žalovat „náhradu škody“ apod., to byste také nemusel obdržet nic. Musíte žalovat dlužnou mzdu a odstupné, máte nárok i na úrok z prodlení.
Pokud se žalobou uspějete, budete mít nárok i na úhradu nákladů, jež Vám v souvislosti s vymáháním vznikly (soudní poplatky, právník) – zahrňte je do žaloby.
______

Dlužnou mzdu i odstupné Vám za určitých okolností může místo zaměstnavatele vyplatit úřad práce. Zajděte si tam, vysvětlí Vám postup (sem by to bylo moc dlouhé). Pokud by Vám zaměstnavatel dluýné peníze později vyplatil, musel byste
ÚP vrátit, co Vám vyplatil.

°°°°°°°°°°
Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za nemoc za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci (za první tři směny není nárok na nic). Nemocenské vyplácí OSSZ od 15. dne nemoci. Nemocenské se vyplácí za kalendářní dny.

Další odpovědi
anonym

Lidi – nepoužívejte cizí termity, pakliž jim nerozumíte… Nic zde uvedeného nelze brát jakožto neschopnost splácet – on nejspíše pouze nechce splácet. (Navíc to přímo (až dle okolností) ani není trestné – viz právník.) A znovu – právník. Ještě jednou? Jinak samozřejmě klasika – policie, ombudsman (pokud selžou ostatní orgány), … Právník! (Nelžete-li, pak výlohy bude platit protistrana.)

Lamalam

Žaloba se podává u soudu, trestní oznámení se podává na policii.

lexx

jde to řešit i na ÚP a v insolvenci může bejt, proto neplatí mzdy

simir7

Obrat te se na právníka, inspelce práce provede šetření,ale až za pár měsíců nemají lidi a stejně vás odkáží na právníka/indi­viduelní spory řeší soud/.Jinak existuje vašenároky.cz řeší spory od 5000kč výš a berou 20 procent z pohledávky pokud nevymůžou tak nic.Já tvrdím že inspekce práce je v současné době nefunkční a potvrdily mi to i z ČMKOS.Simir7.