Kam mám jít,když se chci poradit s vaňkem? Kdo je vaněk?

Nejlepší odpověď
annas

Dát se na útěk, zejména ze strachu, (zbaběle) utéct.

Pravděpodobné je vysvětlení v nějaké německé frázi podobného významu. Je možné, že jméno Vaněk v této souvislosti je obměnou některého německého slova. Zde se nabízí jako zvukově i hláskově nejbližší sloveso wanken, kterého se v němčině užívá mimo jiné ve spojeních jako: Das Heer fing an zu wanken, das Heer geriet ins Wanken (vojsko začalo kolísat), vor dem Feinde wanken (ztrácet odvahu před nepřítelem). nebo s podst. jm. vane ze střední němčiny, které znamenalo pohyb vpřed, stranou nebo zpět; nestálost, nevěru, pochybnost; postranní nebo zpáteční cestu‘.
Uvedené příklady nás vedou tedy k názoru, že frazeologismus poradit se s Vaňkem mohl vzniknout na základě zvukové shody hypokoristického jména Vaněk s německým výrazem wanken.

Doplňuji:
Ad www. I ve vašem odkazu je možné přečíst, že kdo uteče, vyhraje.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6812

Další odpovědi
www

S Vaňkem se už poradit nelze, radil se s ním totiž již Zikmund 😁.
Raději ustup ze svých požadavků ap., což je přeneseným významem tohoto rčení:

Zdroj: m.idnes.cz/re­vue/spolecnos­t/clanek.2001M233V02­B.idn

Hlada

Drogista z Kralup.
Semena Vaněk.